Dondurma yerken bunlara dikkat edin!

Dondurma yerken bunlara dikkat edin!

Funda Gerçeker / hobitat.com *** Sıcak yaz günlerinde serinlemek için, rengarenk görüntüsü, içerdiği meyvelerin ve kakaolu, sade gibi vazgeçilmez tatların cazibesine kapılıp çoğumuzun tercih ettiği dondurma, dikkatli tüketilmediği takdirde önemli sağlık problemlerini beraberinde getiriyor. Uzmanlar, dondurmanın içerdiği yüksek kalorisi ve kilo aldırma özelliği yanında, hızla yenildiğinde boğaz ağrılarına, enfeksiyonlarına sebep olması ve son dönemde alerjik […]

25 Temmuz 2016 Pazartesi - 552 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Funda Gerçeker / hobitat.com
***
Sıcak yaz günlerinde serinlemek için, rengarenk görüntüsü, içerdiği meyvelerin ve kakaolu, sade gibi vazgeçilmez tatların cazibesine kapılıp çoğumuzun tercih ettiği dondurma, dikkatli tüketilmediği takdirde önemli sağlık problemlerini beraberinde getiriyor.

Uzmanlar, dondurmanın içerdiği yüksek kalorisi ve kilo aldırma özelliği yanında, hızla yenildiğinde boğaz ağrılarına, enfeksiyonlarına sebep olması ve son dönemde alerjik şikayetlerin artması sebebiyle dikkat çektiğini ifade ediyorlar. Uzmanlar, “Üst solunum yolu enfeksiyonları ile mücadelede bağışıklık sistemi hücrelerinin savunma mekanizmasını oluşturuyor; savunma hücreleri ise damar yolu ve kanla boğaza ulaşmaktadır. Yetişkinlerin olduğu gibi özellikle çocukların da dondurmayı ağızda bekleterek ve yavaşça eriterek yemeleri hastalıkların önüne geçmede en etkili yoldur. Ayrıca, dondurma yedikten sonra soğuk olmayan bir miktar su içmek çok faydalı olabilirken, dondurma yedikten sonra üzerine soğuk su içmek boğaz enfeksiyonu problemlerini artırabilir.

Yoğun alerji sorunu olan ve çok sık hasta olan bir çocuk, okul döneminde ve enfeksiyon problemi bitmeden dondurma yememeli. Mevsimler dondurma tüketilmesi yönünden alerji şikayeti olan kişilerde bu problemin daha zor atlatılmasına sebep olur. Bununla birlikte şişmanlık problemi olan kişilerde kilo kontrolü sağlamak için de dondurma miktarına ve üzerine dökülerek kullanılan soslara da mutlaka dikkat edilmelidir” diyorlar.

***

“Dondurma yerken bunlara dikkat edin!” için 3 cevap

  1. […] Kaynak : Funda Gerçeker / hobitat.com […]

  2. […] Kaynak : Funda Gerçeker / hobitat.com […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hobitat.com
sitesinde yayınlanan tüm içerikler Pertev Ajans'a
aittir. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
iPortal Kodlayan: Özer Gül