Herkes hayallerindeki evde yaşamak ister

küçük ev, çiftlik evi

Basit ama çarpıcı detaylarla süslü, otantik özelliklere sahip bu evde yaşamayı kim istemez ki? Üstelik bahçesi de bir o kadar renkli ve bakımlı… Akşamüstü doğa bir başka güzel yaşanır elbette bu mekanda… Gökyüzünün aldığı renklere, mavi sular ve yeşil tonlarındaki bitkiler eşlik eder.

Beyaz sokak kapısının ön bölümüne çakma çakıldan bir desen yapılmış. Kapının iki yanında büyük sepetler içinde, sarkık formlu petunyalar pembe-beyaz çiçeklerini sergiliyor. Sepetlerin başrol yıldızları ise tijli kumkuatlar… Turuncu meyveleriyle yemyeşil yaprakların arasından mücevher gibi parıldıyorlar.

Evin bahçesine kayrak taş döşenmiş; yoldan ilerlerleyince, sağ tarafınızda bahçenin bir bölümünü görürsünüz, bitkiler alçak bir duvarın arkasından size gülümserler. Bitkilerin renk tonlarını kendi isteğinize göre mor, lila, kırmızı ve mavi ağırlıklı olarak düzenleyebilirsiniz.

Yürüdüğünüz yol sizi iki, üç basamakla evin ana bahçesine getiriverir. Kot farkı usulca basamaklarla çözümleniverir bu alemde… Alçak duvarın üst kısmında beyaz fenerlerle dekoratif birer köşe oluşturmaya ne dersiniz. Bahçenin bir bölümünde turkuaz suya sahip havuz yer verseniz hiç fena olmaz hani. Arazinin meyilli oluşundan dolayı bu noktadan baktığınız zaman kır bahçesini ve tabii masmavi Denizi’i görebiliyorsanız değmeyin artık bahçenizin keyfine…

Zeytin ağacı, Japon gülleri, yayılıcı mor mineler ve pembe çiçekli Gauralarla çim alanınızı süslemişsiniz. Lavantalar, Alliumlar, mavi-mor tonlu bukete benzeyen Duranta çiçekleri adeta bahçenizin dikkat çekici kızları… Taş duvar görüntüsü, sarmaşık bitkilerle yer yer kaplanmış. Bu sayede duvar dokusu daha da belirginleşiyor ve kendinizi her daim bitkiler içinde yaşarken buluyorsunuz. Mavi yaseminler, begonviller ve her dem yeşil Hedera helixler bir arada uyum içinde…

Bahçede ayrıca yer yer yediveren limonlara da yer verebilirsiniz bulunduğunuz iklim koşulları elverişliyse… Aromatik kokular ve kırmızı, sarı, güneş gibi parlayan meyveleriyle insanın gözünü ve gönlünü doldurur güzelim ağaçlar… Ayrıca kokulu bitkilerden melisa da unutmamak gerek. Bu bitkilere özellikle oturma alanına yakın yerlerde kısımlarda yer vermelisiniz. Yine bu alanda verandayı yeşil bir odaya dönüştürmek için sütunlara begonvil ve yasemin bitkileri sardırabilirsiniz.

Oturma alanında yer alan aksesuarlar, masa ve sandalyeler de sizin zevkinize kalıyor, ancak ortamın büyüsünü ve yeşil dokuyu modern tasarımlarıyla gölgelemeyecek ürünleri tavsiye ederiz. Beyaz, ahşap ve hasır ürünlerin bir arada kullandığınız takdirde provans bir hava katabilirsiniz mekanınıza.

Verandada dostlarınızla beraber çay, kahve eşliğinde doyumsuz sohbetlere dalabilirsiniz şöyle… Bu inanılmaz atmosferde ve mekanda, yıllarca yaşasanız sıkılmak bir yana, hayatın doyasıya tadını çıkarıp yaşadığınızı hissedersiniz. Naneli limonatalarınızı içerken hafif esen rüzgarla anın keyfini çıkarabilirsiniz istediğiniz zaman…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir