32.Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı “Kitap Kurtlarına” kapılarını açıyor

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi – Büyükçekmece’de düzenlenecek olan 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı; 690 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı, 300 etkinlik ve yüzlerce imza ile kapılarını Cumartesi günü kitapseverlere açıyor. 32.Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı “Kitap Kurtlarına” kapılarını açıyor.
kitapfuari

Onur Yazarı Prof. Dr. Taner Timur ve Tema “Geçmişteki Gelecek”

Kitap Fuarları Danışma Kurulu tarafından alınan kararla tarihçi akademisyen Prof. Dr. Sayın Taner Timur 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı “Onur Yazarı” olarak belirlenirken fuarın ana teması ise “Tarih: Geçmişteki Gelecek” olarak kararlaştırılmıştır.  Fuar süresince Prof. Dr. Taner Timur’un katılımıyla paneller ve söyleşiler düzenlenecektir.
Konuk Ülke: Çin Halk Cumhuriyeti

32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Onur Konuğu olarak belirlenen Çin Halk Cumhuriyeti, 2-5 Kasım 2013 tarihleri arasında Uluslararası Salonda yer alacak.

Çin’den 100’ün üzerinde yayınevi katılırken fuar süresince yazarların katılımıyla etkinlikler düzenlenecek. Çin edebiyatının önemli isimleri fuarın konuğu olacak. Çin Halk Cumhuriyeti yayın sektörünün önde gelen temsilcileri, Türkiye’den yayıncılarla bir araya gelerek sektörel buluşmalar gerçekleştirilecek. Çin Halk Cumhuriyeti’nin programında söyleşiler, paneller, kaligrafi atölye çalışmaları, profesyonel buluşmalar ve sergiler de yer alıyor.

Bu yıl, Uluslararası Salon kapsamında 28 ülkeden 200 yayınevi, telif ajansları ve yayıncı birlikleri 2-5 Kasım 2013 tarihleri arasında 12 nolu holde yer alacak ve kitapseverlerle buluşacak.

Fuarın Sergileri

Kitap Fuarı bu yıl birbirinden önemli sergilere ev sahipliği yapıyor.
Geçmiş Günü Elerken: Tarih Kıymet Hükmü Demektir” sergisi Cumhuriyet döneminin en uzun soluklu yayını Büyük Doğu Dergisi’nin uzak ve yakın geçmişe dair tespit ve kıymet hükümlerini barındıran bazı kapak ve iç sahifede yer almış bilgi ve belge örnekleri sergilenecek.

Bu yıl, Türk-Yunan zorunlu nüfus mübadelesinin 90. yıldönümü olması sebebiyle Lozan Mübadilleri Vakfı tarafından hazırlanan “Hasretin İki Yakası-Mübadil Aile Öyküleri” adlı sergi, 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda ziyaretçilerle buluşuyor. Sergi, Türkiye’den Yunanistan’a ve Yunanistan’dan Türkiye’ye göç eden yaklaşık 70 mübadilin göç öykülerinin özetlerinden  ve aile albümlerindeki fotoğraflardan oluşuyor.

UNESCO tarafından kutlama ve anma programına alınan Piri Reis’in 1513 tarihli Dünya Haritası’nın 500. yılı olarak TÜYAP ve Boyut Yayınları tarafından “Piri Reis: 500 Yaşında” sergisi kitapseverlerle buluşacak.

Fotoğraf sanatçısı James Robertson’ın, ikinci vatanı olan İstanbul’u tüm gerçekliğiyle, eşsiz güzellikleri ve sayısız ilginçlikleriyle çelişkilerin bir arada yaşadığı bir şehir olarak objektifine yansıttığı kareler “James Robertson’un Objektifinden 19. yüzyıl İstanbul’u” sergisi ile fuarda ziyaretçilerle buluşurken, TÜYAP tarafından düzenlenen serginin küratörlüğünü Fahri Aral ve tasarımını Sadık Karamustafa üstlenmekte…

Tarih araştırmacısı Atilla Oral’ın hazırladığı “İşgalden Kurtuluşa İstanbul” sergisi İngiliz ve Fransız işgalciler tarafından çekilen fotoğraflar ve saklanan belgelerden oluşuyor.

Fuar Saatleri Değişti

32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, hafta içi 10.00-19.00 saatleri arasında, hafta sonu ise geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 10.00-20.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek. İstanbul Kitap Fuarı, kapanış günü olan 10 Kasım 2013 Pazar akşamı ise 19.00’da sona erecek.

32. İstanbul Kitap Fuarı, 23. İstanbul Sanat Fuarı-ARTİST 2013 ile eş zamanlı düzenlenmekte ve yakın salonlarda yer aldığından kitap furına katılanlar zamanı ayarlayıp Sanat Fuarına da katılmaları mümkün olabilecektir.
Kaynak : www.istanbulkitapfuari.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir