Altın Portakal’a uzanan ulusal kategori filmleri

53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde bu sene Ulusal Yarışma Bölümü’nde yarışacak 12 film belli oldu. Altın Portakal’a uzanan ulusal kategori filmleri belli oldu.

Festival organizasyon komitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre; Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Menderes Türel ile Festival Direktörü Elif Dağdeviren’in ev sahipliğinde düzenlenecek olan 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde geri sayım başladı.

Festivalin Ulusal Yarışma Bölümü’nde Altın Portakal ödülüne aday gösterilen, ikisi belgesel 12 film belirlendi. Yeni Türkiye sinemasının öncü yönetmenlerinden Yeşim Ustaoğlu’nun “Tereddüt”, Derviş Zaim’in ise “Rüya” adlı yeni başyapıtlarının da arasında yer aldığı Altın Portakal adaylarından 8’i yönetmenlerinin ilk uzun metrajlı filmleri; ikisi de ikinci filmleri… 12 filmin 6’sının kadın, 3’ünün çocuk karakterlere, seçkinin tamamının aile ilişkilerine odaklanması ise erkek merkezli sinemada tematik açıdan çeşitliliği getiriyor.

53. Uluslararası Antalya Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri :

Albüm (Mehmet Can Mertoğlu), Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer), Eşik (Ayhan Salar), Genç Pehlivanlar (Mete Gümürhan), Mavi Bisiklet (Ümit Köreken), Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var (Rıza Sönmez), Rauf (Barış Kaya ve Soner Caner), Rüya (Derviş Zaim), Rüzgarda Salınan Nilüfer (Seren Yüce), Siyah Karga (Tayfur Aydın), Tereddüt (Yeşim Ustaoğlu) ve Toz (Gözde Kural)

Festival, 16-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir