Bu televizyon, bildiğiniz gibi değil

4k ultra HD televizyon şimdiki led teknolojilerini 4 e katlıyor. Önceki televizyoların 4 katı çözünürlük ve ekran yineleme hızı ile çok daha kaliteli ve net görüntü sağlıyor.

 

Cihangir Yiğit / Hobitat.com ..

Bir kısım evlerde tüplü televizyonlar hala yerli yerinde çalışırken ve çoğu evlerde HD görüntü teknolojisine daha yeni yeni alışırken, televizyon dünyası 4K Ultra HD adlı yepyeni bir görüntü teknolojisine hazırlanıyor. Çok daha üstün görüntü kalitesi sunan bu teknoloji şimdiki led teknolojilerini üçe dörde katlıyor.

Full HD adı verilen görüntü kalitesi 1920×1080 piksellik çözünürlüğe sahipken yeni tasarlanan 4K Ultra HD ise 3840×2160 piksel çözünürlük ile Full HD’den tam dört kat daha fazla detay sunuyor. Bunun yanında Full HD televizyon programlarında saniyede 25 veya 30 kare kullanılabilirken, 4K Ultra HD’de bu 125 kareye kadar yükselebilir. Böylece televizyon ekranında daha etkileyici bir derinlik, parlaklık ve netlik elde etmek mümkün oluyor.

Türkiye’de henüz 4K Ultra HD kalitesinde yayın yapan bir televizyon kanalı yok. Türksat deneme amaçlı 4K yayınlara başladı ama bunun ne zaman yaygınlaşıp bir standart halini alacağı henüz belli değil. 4K Ultra HD görüntü kalitesi sinema sektörü için de yeni bir kavram. 2013 yılından itibaren bazı filmler bu kalitede çekilmeye başlandı. Piyasaya yeni çıkan Ultra HD televizyonlarda ‘upscaling’ adı verilen bir teknoloji yardımıyla HD görüntü kalitesini Ultra HD’ye yükseltmek de mümkün. Bu teknolojinin yaygınlaşmasının ilk evresinde olduğumuzu söyleyebiliriz.

4K Ultra HD televizyonların görüntü kalitesi HD’nin dört katı olduğu gibi, fiyatı da aynı şekilde yüksek. Eğer yeni teknolojilere çok meraklıysanız ve maddi imkânınız varsa 4K Ultra HD televizyonlar tam size göre diyebiliriz. Eğer acelesi ve beklentisi çok yüksek olmayan bir televizyon izleyicisiyseniz şimdilik biraz beklemenizde yarar var.

Her yeni teknolojide olduğu gibi bu ürünler önce dar bir kitle tarafından tercih edilir, zaman geçtikçe üretim artar, fiyatlar düşer ve bu ürünler daha yaygın bir şekilde kullanılır. Televizyon sektörünün beklentisi 4K Ultra HD görüntü teknolojisinin önümüzdeki birkaç yıl içinde yaygınlaşacağı yönünde.

LG 84LM960V

Dünyanın ilk 84 inçlik Ultra HD televizyonlarından biri olan bu model 84 inçlik dev ekranıyla ilgi çekiyor. 3 boyutlu ekran görüntüsüne sahip modelde 10W+10W ses çıkışı ve 15W+15W subwoofer bulunuyor. Smart TV ve Magic Remote akıllı kumanda ise diğer özellikleri arasında. Cihazda ayrıca 3 adet USB 2.0 girişi ve 4 adet HDMI 1.4 girişi var. Upscaling özelliğiyle HD görüntüleri Ultra HD’ye yükseltebiliyor. Birkaç aydır satışta olan televizyonun fiyatı 30 bin TL civarında.

 

Sony BRAVIA X9005

Sony’nin yeni Ultra HD televizyon serisi Bravia X9005’in 55 ve 65 inç olmak üzere iki ayrı seçeneği var. TRILUMINOS ekran görüntü teknolojisi sayesinde televizyonun renk tonlarındaki farklar daha görünür hale getirilmiş. NFC (Yakın Alan İletişimi) özellikli bu televizyon Sony Experia telefon modeliyle uyumlu çalışıyor. Televizyonun uzaktan kumandasına telefonla dokunduğunuzda telefondaki görüntüleri ekrana yansıtabiliyorsunuz. Temmuz’da satışa sunulması beklenen bu televizyonun fiyatının 10 bin TL üzeri olması bekleniyor.

Samsung S9 Ultra HD TV

Sıra dışı bir tasarıma sahip olan bu televizyon, ilk olarak CES 2013 adlı teknoloji fuarında tanıtıldı. 84 inçlik geniş ekranıyla göz dolduran televizyonun önümüzdeki ay resmi olarak Türkiye’de de tanıtılması ve satışa çıkarılması planlanan modellerin 55 ve 65 inç ekran genişliğine sahip olması bekleniyor. Fiyatları henüz belli değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir