Elif Şafak diyor ki: Erkekler Yazıyor Kadınlar Okuyor

Hızır İlyas / Hobitat.com
***
Yazar Elif Şafak, yazarların büyük çoğunluğunun erkek olduğunu ancak kitap okuyanların büyük bölümünün kadın olduğunu belirterek, bunun dengelenmesi gerektiğini söyledi. Elif Şafak diyor ki: Erkekler Yazıyor Kadınlar Okuyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesince düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı´nda söyleşiye katılan Elif Şafak, yazmayı çocukluğundan bu yana sevdiğini söyledi.

elifsafak

Hayatta kitapların ve romanların en iyi dostu olduğunu ifade eden Şafak, insanların yazdıkları şeyleri sandıkta, kutuda saklamaması ve insanlarla paylaşması gerektiğini vurguladı.

Kadınların yazmasını da çok önemsediğini ifade eden Şafak, “Kadınların yazıya katacak çok şeyleri var. Kadın okuyucular daha fazla. Onlar okuyorlar sonra da tavsiyede bulunup erkeklere de okutuyorlar. Yazarların büyük çoğunluğu erkek ancak kitap okuyanların çoğunluğu da kadın. Bunu dengelemek lazım” şeklinde konuştu.

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Şafak, roman dışında makale de yazdığını, sonraki dönemde bunları derleyerek kitap oluşturabileceğini ifade etti.

Klasik kitapları da sevdiğini, yazar isimlerine pek takılmadan içerikle ilgilendiğini anlatan Şafak, “Esas olan okumayı sürekli kılmaktır” dedi.

ÇOCUK YAZARLAR TEŞVİK EDİLMELİ

Çocuk yazarların teşvik etmek gerektiğine dikkat çeken Şafak, “Yetenek tabii ki önemli ancak yüzde 30 fark eder. Kalan yüzde 70 ise emektir ve sevmektir. Yaptığınız işi seveceksiniz” görüşünü dile getirirken ayrıca, iyi bir şiir okuru olduğunu söylerken “Şiir yazmak ise haddim değil” dedi.

Elif Şafak, anne olmanın yazarlığa zenginlik ve tevazu başta olmak üzere benzeri pek çok artı değer kattığını, ayrıca anneliğin kendisine farklı alanlarda çok şey öğrettiğini sözlerine ekledi.

Alıntı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir