Evlerimizdeki Mutena Köşeler: Bahçe ve Dış Mekan Nasıl Düzenlenir?

Yaz aylarında bahçenizi, evinizin bir uzantısı, ekstra bir oda gibi düşünün… Şık ve pratik mobilyalar, dekoratif seçimlerle evinizdeki rahatlığı bahçenize de yansıtın. Bahçe mobilyaları ile Keyif köşeleri: Bahçemizde veya evimizdeki dış mekanlarda huzuru bulmak, dinlenmek için tasarlanmış, rengarenk tekstillerle süslenmiş keyif köşeleri olabilir… Evlerimizdeki mutena köşeler: Bahçe ve dış mekan nasıl düzenlenir? İnsana huzur ve coşku veren bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız, doğal dokulardan vazgeçmeden, canlı renkleri kullanın.

Bahçenizin bir köşesine yerleştireceğiniz hamak veya salıncakla günün yorgunluğunu atın keyif yapın… Bahçenizdeki verandanın altına yerleştireceğiniz büyük kare yer minderleri de dinlenmeniz için bir başka alternatif olabilir…

bahçe tasarımı

Havalar ısınmaya başlayınca kendimizi hemen dış mekanlarda buluyoruz. Bahçemizin küçük bir bölümünde veya terasımızda yeni yaşama alanları oluşturuyoruz. Güneşten korunmak için bahçemize geleneksel konakları andıran bir bir veranda yaptırarak; veya en azından bir tente, birkaç minder, şezlong, divan veya kanepe ile yaz mekanları oluşturabiliriz. Önemli olan kendimizi rahat hissedebileceğimiz tarzımıza uygun mekanları oluşturabilmektir.

Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır?

2011 bahçe trendinin bonsai gibi saksı çiçekleri olması dolayısı ile toprakla mücadele oldukça düşmüş durumda. Çoğu çiçek için sadece sulama yetiyor. Ancak hangi çiçeğin ne tip güneşten hoşlandığını, hangi toprakta yetiştiğini bilmek de önemli. Bahçenizin kenarına bir çok türü çıkan akasyalardan evinizin ruhuna uygun olanı ekebilirsiniz.
Mesela: sert kokulu akasyalar evinizdeki ve bahçenizdeki ciddi ve ağır dekorasyona uyum sağlayacaktır.

Yumuşak kokulu hoş akasyalar ise evinize çekici bir hava katarlar. Eğer 2011 saksı modasına uymak istemiyor ve ben toprakla uğraşmadan yapamam diyorsanız belirli aylara dikkat etmeniz gerekli. Örneğin mart ayında toprak tava gelir ve ekilmesi kolaylaşır. Ancak Mayıs ayında toprak tavdan çıkar ve ısınır.

Çoğu bitki toprak içinde ölür. Eğer özel bitkiler yetiştirmek istiyorsanız bunlar için yarasa gübresi denen yeni tip gübreden kullanabilirsiniz. Çiçek köklerini yakmayan yarasa gübresi toprağı belirli bir sıcaklıkta tutar ve bu sayede yağmur yağmayan veya toprağı sulayamadığınız günlerde de çiçek kökleriniz nemli kalır ve beslenmeye devam eder.

Yaşadığımız yüzyılda artan stres ve zorlaşan yaşam koşulları içinde, kendimize ayırabildiğimiz azıcık zamanı iyi değerlendirmek isteriz. Modern hayatın her geçen günü bizi doğadan daha da kopardığın düşünürsek, bahçelerimizin bizim için ne kadar değerli olduğunu anlayabiliriz.

Stres Atıp Dinlenebilecek Ferah Mekanlar Oluşturmak… Bahçe ve Dış Mekan Nasıl Düzenlenir?

Doğanın küçük birer parçası olan bu mekanlarda bitkilerle uğraşırken rahatlayabilir, kendi oluşturacağımız büyülü köşelerde dinlenebilir ve hatta arkadaş çevremize vereceğimiz küçük partilerle eğlenebiliriz. Ancak, tabii ki bu tür aktiviteler için doğru mobilya, aksesuar seçimi ve doğru dekorasyon önemli unsurlardır.

İyi bir bahçe dekorasyonu için bahçemizin nasıl olmasını istediğimizi belirlememiz gerekir. Bahçenin hangi kısmında ne yapılacağına iyi karar verilmelidir. Sakin bir köşede hamak kurmak, güneş ışığını iyi alan bir tarafta güneşlenmek, bitki yetiştirmek veya sessiz bir ortamda kitap okumak, seçimlerimiz arasında olabilir. Bunun için ilk yapılacak iş, bahçede ana dekorasyon tarzlarını bilmektir.

İlk etapta göze çarpan tabii ki ahşap tarza sahip bahçelerdir. Ahşap; doğal ve kolay işlenebilir bir madde olması ve sıcaklık hissi uyandırması ile dekorasyonda kullanıldığı kadar bahçelerde de yaygın olarak kullanılır. Bahçe ortamına uyum göstermesi de, ahşabı bahçe dekorasyonu için vazgeçilmez kılar. Yapılacak mobilya ve aksesuar seçimlerinde ahşap oturma grupları, oyma isçiliğiyle şekillendirilmiş masa, sandalye ve sehpalar göz önünde bulundurulabilir.

Ahşap nem ile fazla dost olmadığından, dekorasyon aşamasında rüzgar ve yağmurdan en az etkilenecek köşelerde kullanılmalıdır. Ayrıca kullanılan ağaç cinsini iyi bilmek ve dayanıklılığını göz önünde bulundurmak da gerekir. Ahşap ateşten kolay etkilendiği için barbekü yapılan ortamlarda dikkatli olmak gerekir. Hasır ve bambu aksesuarlar, ahsap dekorasyon için en uygun seçimlerdir. Akdeniz özelliği taşımalarından dolayı mekana rahat ve huzurlu bir hava katan hasır ve bambu, kolay şekillenebildikleri için de tercih edilirler.

Taş Mimari Geçmişten Günümüze Süregelen Bir Geleneğe Sahiptir

Taş mimariye sahip bahçeler, eski çağlardan günümüze kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Doğal taş, bahçenin dogal dokusunda eriyip gidebilecek bir malzeme olduğu için ayrıca kullanışlıdır. Taş tasarımlar antik çağlara çağrışım yapan mobilyalarla rahatça kullanılabileceği gibi, sade ahşap yapılandırmalarda da kullanılabilirler.

Mermer yapılar ve yer malzemeleri günümüzde hala popüler olsa da maliyeti açısından yerini iyi dizayn edilmiş ve kaliteli beton gruplara bırakmıştır. Tabii ki her iki malzeme de iyi bir oturma grubu ve dogru aksesuarlarla mükemmel uyum gösterecektir. Taş mimari ayrıca, taşın suyla gösterdiği uyum açısından havuzlu bahçelerde kullanılır. Taş, sudan çok kolay etkilenmediği gibi, suya zemin olmasıyla öne çıkmaktadır.

Metal ağırlıklı mobilya gruplarına sahip bahçeler, genelde metal üstü ahşap şekillerde gördüğümüz ve kısaca bank adı verilen oturma gruplarıyla bilinirler. Metal her çeşit yapı malzemesiyle uyum gösterdiği ve sağlam olduğu için yüzyıllardır bahçe dekorasyon malzemesi olarak kullanılmaktadır. Özellikle dökme demir ve ahşap kaplamalar iyi bir ikili oluştururlar.

Bahçe salıncakları, sandalyeler, masalar ve özellikle ısı ve ışıkla ilgili aksesuarlar ile ilgili malzemelerde metal ve metal içeren ögeler rahatlıkla kullanılabilir. Ancak metal; nemli ortamda korozyona uğramasından dolayı, dikkat ve özen gösterilmesi gereken bir malzemedir. Ayrıca ahşap ve taş malzemeye oranla ağır olan metal, şekillendirme sürecinde yüksek ısı ve iyi işçilik gerektirir. Fakat tüm bu olumsuzluklara karşın, günümüzde iyi işçiliğe ve kaliteli boya dokusuna sahip metal aksesuar ve gruplar, bahçelerimizin en sık köşelerinde yer almaktadır.

Plastik malzeme de bahçe dekorasyonunda kullanımı hızla artan malzemeler arasında yer almaktadır. Kaliteli üretilen plastik mobilyalar bahçe dekorasyonunda iyi birer tamamlayıcı olabilmektedirler. Ayrıca hammaddesinin ucuz ve isçiliğinin kolay olmasından dolayı plastik malzemeler, diğerlerine göre daha ucuz fiyatlarla bulunabilmektedir. Ancak direkt güneş ışığından olumsuz etkilenmesinden dolayı, plastiğin kullanımı zorlaşabilmektedir.

Sık minderlerle süslenmiş oturma grupları ve masalar göze çarpan plastik tasarımlar arasında yer almaktadir. Fakat kullanışlı olmasının yanı sıra en büyük dezavantaji, diger yapı elemanlarıyla tam uyum gösterememesi ve aynı kaliteye sahip olmamasıdır. Yine de plastik malzeme ve kaplamaları günümüz bahçelerinde yoğun bir şekilde görmek mümkündür.

Kaynak: isnet.net.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir