Gümüş telkâri yüzük nasıl yapılır?

Kültür Sanat Servisi / hobitat.com…
Gümüş telkari sanatı cazip takı tasarım sektörlerinden biri haline geldi son yıllarda… Pek çok sanatçının ürettiği eserler Dünya kuyumculuk ve takı sektörünün gözdeleri olarak kalite mağazaların vitrinlerinde ve medyada arzı endam ediyor. Telkari sanatı, ince gümüş tellerin birleştirilmesiyle ve istenilen şekillerin verilmesi suretiyle yapılmaktadır. Gümüş telkâri yüzük nasıl yapılır? sorusunun cevabını videoda alabilirsiniz.


Gümüş telkari yüzüğün nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, yukarıdaki videoya tıklayınız.
***

Gümüş Telkari sanatı, Mardin bölgesine ait bir takı tasarım ve işleme sanatıdır aslında… Daha sonraları Ankara’nın ilçesi olan Beypazarı’nda telkari sanatı geliştirilerek, altın ve gümüş takıda farklı motif, süsleme ve desenlerle günümüze kadar getirilmiştir. Halen Beypazarı ilçemizde 80 ila 120 civarında bu işi yapan atölye faaliyetlerini sürdürmektedir. Gümüş Telkari sanatı konusunda Türkiye genelinde pek çok halk eğitim merkezi ve benzeri kurslarda eğitim verildiği gibi Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından üniversitede Gümüş Telkari eğitimi verilmektedir.

Gümüş telkari çok eski sanatlardan olup, tarihçesi milattan önce 3000’lere dayanmaktadır. Dönem dönem geniş uygulama alanları bulmuş, Orta çağda Barok dönemde 8. ve 9. Yüz Yıllar döneminde Sicilya ve Venedik’te sanatçılar tarafından icra edilmiştir.

Bir gümüş tel veya levhadan, elde edilmiş 2 ya da daha fazla telin örülmesi ile çok cazip ve göz kamaştırıcı eserler ortaya konabilir.

Kullanılan teller aynı veya farklı kalınlıkta olabilir. Teller katlanarak küreler oluşturulur. Bu kürelerin sırasıyla kaynak ile örülmesine granülleşme denmektedir. Gümüş telkari sanatı Etrüskler döneminde oldukça üst seviyeye getirilmiş ve harikulade eserler verilmiştir.

Gümüş telkâri yüzük nasıl yapılır?

Sanatçımız Birsen Karabaş, Bir gümüş telkari yüzüğün yapım tekniğini yukarıdaki videoda uygulamalı olarak göstermektedir. Gümüş telkari yüzüğün nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, yukarıdaki videoya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir