Kaldırımdaki sarı bantın anlamını biliyor musunuz?

Hüsamettin Piraz / Pertev Ajans..
***
Son yıllarda kaldırımların üzerinde sarı renkli çizgiler herkesin dikkatini çekiyor ancak pek çok vatandaş, bu sarı çizgilerin anlamını bilmiyor veya bunların süs olarak yapıldığını zannediyor. Hatta pek çok kaldırımdaki görüntüler, bazı belediye görevlileri ve yöneticilerin dahi kaldırımlardaki bu sarı çizgilerin ne anlama geldiğini bilmediğini gösteriyor. Aşağıdaki resimde yer alan görüntüler, aslında bazı belediye mühendisleri ve çalışanlarının dahi bu konuda bilgisiz olduğunu gösteriyor. Kaldırımdaki sarı bantın anlamını biliyor musunuz?

Şehirlerde kaldırımlar üzerinde uzayıp giden sarı bantlar yapıldığını fark edenlerin çoğu bu sarı bant çalışmasının neden yapıldığını ve sarı bantların ne işe yaradığını bilmiyor maalesef… Oysa kaldırımlar üzerine yapılan o sarı bantlar çok faydalı ve toplumsal duyarlılığı simgeleyen bir çalışmadır… Peki çoğumuzun dikkatini çeken ve yenilenen ve uluslararası kaldırım standardına uygun kaldırımlarda karşımıza çıkan bu sarı çizgi uygulaması nedir, bu çizgiler ne anlama gelir, ne işe yarar?

Kaldırımdaki Sarı bant uygulaması toplumsal duyarlılık adına yapılmış çok anlamlı ve faydalı bir çalışmadır

Kaldırımlardaki sarı çizgiler veya bir başka deyişle sarı bantlar görme engelli vatandaşların yürürken kaldırım üzerinde bastonlarıyla dokundukları sarı çizgi üzerindeki küçük çentikleri hissederek yollarını bulabilmeleri için yapılmıştır. Bu sayede çukurlara düşmeden, araç yoluna çıkmadan, dönemeçlerde bir yere çarpmadan yola devam edebilir ve başka zararlı etkilerden korunabilirler. Sarı bant uygulaması toplumsal duyarlılık adına yapılmış çok anlamlı ve faydalı bir çalışmadır. Şehrimizde bulunan engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak ve onların yollarda zarar görmeden seyahat edebilmeleri adına bu yöndeki çalışmalara tüm şehri kapsayacak şekilde devam edilmelidir.

Bu tarz çalışmalar elbette çok güzel ve faydalı sonuçlar ortaya koymaktadır, ne var ki bu uygulamaların anlamını bilmeyen ve o sarı bantları süs zanneden kişiler yollardaki en büyük engel haline gelebiliyorlar! Engelli vatandaşların hayatında ve seyahatlerinde aşılması zor engeller oluşturmamak adına bizler de arabamızı kaldırımlara ve özellikle sarı bantlar üzerine park etmekten sakınmalıyız. Sarı bantlar üzerine çöp veya koliler konulamaz, masa sandalye konulamaz, hele hele elektrik direkleri asla dikilemez!

Kaldırımdaki sarı bandın yanlış kullanımıyla ilgili bir kaç kötü örnek

 

 

 

 

Kaldırımlar üzerine araç park etmek zaten son derece hatalı bir davranıştır ve yayaların haklarını gasp etmek anlamına gelir. Üstüne üstlük kaldırımdaki sarı bantlar üzerine araç parketmek görme engelli vatandaşların düşmelerine ve ciddi kazalar ve sakatlıklar geçirmesine neden olabilir.

Yoldan geçiş hakkına saygılı olmak adına Biraz Empati yapmak gerekiyor!

Bir kaç dakikalığına empati yapabilir, yani kendinizi görme engelli bir vatandaşımızın yerine koyabilirseniz; bu konuda yapılacak bir yanlışın sonuçlarının ne kadar ağır olacağını anlayabilirsiniz. Evinden binbir güçlüğü aşarak çıkan bir görme engelli vatandaş nihayet bulabilirse bir sarı çizgiye denk getiriyor bastonunu ve o yol üzerinden ilerliyor. Karşısına göremediği ve bu yüzden şiddetle çarpmak zorunda kaldığı, bilinçsiz birisinin sarı yol üstüne park ettiği araba, kamyon veya sarı bant üzerine bırakılmış çöpler, koliler, sandalyeler çıkabiliyor hoyrat bir şekilde!…

Lütfen dikkat! Sizin için, o sarı yol üzerine araba park etmek, kolileri, çöpleri veya sandalyeleri koymak küçük bir iş olabilir; Oysa görme engelli bir vatandaşın çarpma veya düşme esnasında yaşayacağı acılar ve sakatlanmalar açısından çok büyük bir iştir! Görme engelli bir vatandaşın O acılar içerisinde ve kızgınlıkla ağzından dökülecek bir kötü dua hayatınızı kötü yönde değiştirebilir!

Lütfen sarı çizgilerin üstüne araçlarımızı park etmeyelim ve böyle yanlış park edenleri, gördüğümüz her yerde nazik bir şekilde uyaralım! Bu haberi sosyal medya profilinizde ve gruplarda paylaşarak daha çok insanın bilgi sahibi olmasını ve toplumsal duyarlılık oluşmasını sağlayabilirsiniz!

Konu ile ilgili aramalar:

Görme engelli yolu, şehir mobilyaları, Şehir işaretleri, kaldırımdaki sarı çizgi ne anlama gelir. Sosyal sorumluluk projeleri, biliyor musunuz, nedir ne işe yarar, kaldırımdaki sarı bant ne işe yarar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir