Marmaray’a aktarma yeni otobüs hatları düzenlenecek

yeni_otobusiett

Hamdi Genç / Hobitat.com ..

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile birlikte açılışı yapılacak olan Marmaray İstanbulluların hayatının bir parçası haline gelecek. Sürekli karşıya geçmek durumunda olanlarımız için olmazsa olmazlar arasına girecek. Tabi Marmaray duraklarıyla diğer ulaşım araçlarının entegrasyonu da çok önemli bir konu…

Ulaşım ve Marmaray bağlantılı otobüs seferleri konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, 29 Ekim’de açılışı yapılacak olan Marmaray’ın Ayrılık Çeşmesi, Üsküdar, Sirkeci, Yenikapı, Kazlıçeşme istasyonlarına gelecek yolcuların gidecekleri bölgelere transferleri için oluşturulan otobüs hatları Marmaray ile birlikte başlangıç yaparak hizmet vermeye başlayacak.

Avrupa Yakası’nda son durak olan Zeytinburnu Kazlıçeşme istasyonundan gelen ve giden yolcuların transferleri için aşağıda belirtilen hatlar oluşturuldu.

KAZLIÇEŞME İSTASYONU’ NDA
Marmaray’ı kullanarak Anadolu Yakası’ndan gelip, Avrupa Yakasındaki son durak olan Kazlıçeşme durağında inecek yolcular diğer toplu ulaşım araçlarına  entegre olabilmek için yeni oluşturulan  duraktan İETT otobüsleriyle  metro ve metrobüs duraklarına ulaşabilecekler. İşte o yeni konulan hatlar :

İETT ZEYTİNBURNU METRO –  KAZLIÇEŞME HATTI
Bu otobüs hattı ile Marmaraydan inen yolcu,  Zeytinburnu-Bağcılar tramvay istasyonuna  ve Zeytinburnu Metrobüs İstasyonu’na ulaşabilecek.

İETT /  TOPKAPI CEVİZLİBAĞ –  KAZLIÇEŞME HATTI
Kazlıçeşme Marmaray’dan inen yolcular, Cevizlibağ Metro, Metrobüs, Topkapı- Sultançiftliği Tramvay hattı ve Topkapı istikametine bu hat ile gidebilecekler.

İETT / YENİBOSNA –  KAZLIÇEŞME HATTI
Bu hattı ise; Bakırköy Sahil Yolu, Ataköy, Şirinevler, Yenibosna Transfer Merkezi’ne bağlanacak yolcular kullanabilecek.

Ayrıca Halkalı yönünden gelen, eski banliyö hattı güzergahını kullanan ve Marmaray Kazlıçeşme İstasyonu ile Yenikapı aktarma merkezine ulaşacak yolcular için ise HALKALI- KAZLIÇEŞME-YENİKAPI-SİRKECİ HATTI oluşturuldu. Yine bu kapsamda Kazlıçeşme Marmaray İstasyonu’nun sahil  tarafında,  yeni otobüs yolcu bekleme peronları  yapıldı.

YENİKAPI
Marmaray’dan Yenikapı istasyonu’nda inen yolcular için Aksaray-Havalimanı ve Aksaray- Kirazlı Metrosu’na aktarma imkanı sağlayacak, Yenikapı-Aksaray ring seferleri oluşturuldu.  Ayrıca Yenikapı’dan geçen mevcut 19 hat, 140 araç ile Taksim, Beyazıt, Eyüp gibi yolcu yoğunluğu bulunan merkezlere entegre olunacak.

SİRKECİ;
Eminönü’ndeki mevcut 58 hat, 406 araç ile Taksim, Karaköy, Beşiktaş gibi merkezi bölgelerle entegre olunacak.

ÜSKÜDAR MEYDAN
Üsküdar’da bulunan mevcut 47 hat, 314 araç ile entegre olunacak.

KADIKÖY –  AYRILIK ÇEŞMESİ
Ayrılık Çeşmesi İstasyonu, Marmaray ve Kadıköy- Kartal metro hattının entegre olduğu istasyon… Yolcular bu istasyondan Kadıköy veya Kartal yönüne metroyu kullanarak ulaşabilecekler. Ayrıca mevcut 51 hat, 516 araç ile entegre olunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir