Muzdan üretilen sanat eserleri

Türkiye’nin en önemli muz üretim merkezlerinden olan Mersin’de, muz ağacının lifleri, işlenerek ekonomiye katkı sağlayacak şekilde değerlendiriliyor. Liflerden kirman kullanılarak elde edilen iplikten kilimden halıya, heybeden çantaya süs eşyası harika sanat eserleri ortaya konuyor. Muzdan üretilen sanat eserleri görenleri kendine hayran bıraktı.

Mersin tanıtım Günleri kapsamında gezdiğimiz Halk eğitim Merkezi standında görüştüğümüz; Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ersin Ateş ve el sanatları hocası Ayşe Baran ile yapılan söyleşiyi yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz. 

Muzdan üretilen sanat eserleri

Mersin-Bozyazı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün yürüttüğü çalışmalar kapsamında çok sayıda yetişkin öğrenci maharetlerini ortaya koymak suretiyle sanat icra ederken, aynı zaman yapılan bu ürünler ve hediyelik eşyalar, yöre halkının ekonomisine de katkı sağlıyor ve geçim kaynağı oluyor.

muz_lifleri_isleniyor_el_sanati_eserler_kaplumbaga
Muz ağacının liflerinden yapılan harikulade eserlerden biri… aksesuar olarak evleri süsleyecek veya çocukların oyuncağı olarak oyunlarına neşe katacak bir karetta karetta kaplumbağa 🙂

Mersin tanıtım Günleri kapsamında gezdiğimiz Halk eğitim Merkezi standında görüştüğümüz Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ersin Ateş ve el sanatları hocası Ayşe Baran ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşide, Mersin yöresinde yetiştirilen yerli muzun ağaçlarından elde edilen Muz lifi ve harika sanat eserlerine dönüşme sürecinde yaşananları konuştuk.

Kaynak : Hüsamettin Piraz / yukselentv.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir