Sevimli Heidi 3D versiyonuyla yeniden ekranda

Dünyada olduğu gibi Ülkemizde de geçmiş yıllarda çocuklar tarafından yani bugünün ebeveynleri tarafından ilgiyle takip edilen Sevimli çizgi dizi Heidi; yenilenen 3D versiyonu ile TRT Çocuk ekranında yeniden yayınlanmaya başlıyor. Çizgi filmleri belki de siyah beyaz ekranlarda ilgiyle izleyen o dönemin çocukları olan bugünün anne babaları, yakından tanıdıkları sevimli ve öğretici karakter Heidi’yi, yenilenmiş 3D versiyonu ile bu defa çocuklarıyla birlikte seyretme şansı yakalayabilecek.

Heidi aslında kimdir ?
Hobitat.com da yayınlanan bir yazıdan alıntı yaparak Sevimli kahraman Heidi’nin dramından biraz söz etmek gerekirse:

Heidi, tüm dünyada sevilen ve çok okunan bir çocuk kitabı. TRT’nin tek kanal tv yayını yaptığı yıllarda çocukluğunu yaşayan bizlerin de uzun yıllar çizgi film olarak kaçırmadan izlediğimiz bir çizgi kahraman aynı zamanda… Peki hiç dikkatinizi çekti mi, Heidi’nin ayakları neden her zaman çıplaktı? Evrensel Kültür dergisinin şubat sayısında Sevim Akyürek, Johanna Spyri’nin yazdığı Heidi’nin ayakları ile ilgili bu sırrı ve İsviçre özelinde batı dünyasının karanlık yüzünü gün yüzüne çıkardı.

Verdingkinder… Bu kelimeyi, “Sözleşmeli Çocuk” diye çevirsek de Türkçeye, kapsadığı karanlık ve acı öyküyü bilmeden anlamını açıklayamayız. Bu yazıda onlardan “çıplak ayaklı çocuklar” veya “köle çocuklar”olarak söz edeceğiz. Karlı dağlarla çevrili yemyeşil çimenlerin üzerinde, sardunyalarla süslü ahşap çiftlik evlerini gösteren kartpostal resimlerinden tanırız İsviçre’yi…

Alp’ler, peynir ve çikolatadan sonra İsviçre’nin simgelerinden biri sayılan Heidi’yi hatırlayın. Kırmızı yanaklı, basit elbiseli, hiç yorulmadan herkesin yardımına koşan bu kız çocuğu, hep çıplak ayaklarıyla geçer öykülerin içinden. Onun büyük babası olarak izlediğimiz yaşlı çiftçiyle arkadaşı Peter’in ayakkabıları varken Heidi, keskin taşların üzerinde ve soğuk havalarda bile hep çıplak ayak koşar keçilerin peşinden.

Eserin yazarı Johanna Spyri, 53 yaşında yazdığı Heidi aracılığıyla, çıplak ayaklı çocuklar gerçeğinin üzerindeki toplumsal sır örtüsünün bir ucunu kaldırmıştır. Küçük kahramanı aracılığıyla, doğaya, insanlara, hayata Alpler’in öksüz kızının gözüyle bakarken, bütün Verdingkinder’lerin çocuk dünyalarına ve duygularına dikkat çekmeye çalışmıştır.

Heidi, İsviçre’nin toplumsal tarihinde hatırlanmak istenmeyen bir gerçeğin simgesidir ve onun çıplak ayakları bugün çocuklara karşı işlenmiş bir suçun yarattığı utancın üzerinde koşuyor. Heidi çıplak ayaklıydı; çünkü çıplak ayaklar, erkek ya da kız bütün “köle çocukları” diğer çocuklardan ayıran keskin uçurumun simgesiydi.
Heidi Konusunda daha fazla bilgi almak için hobitat.com sitesindeki konuyla ilgili yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir