Denize girmek şahane ama bunlara dikkat!

Cihangir Yiğit / Pertev Ajans
***
Yaz aylarında özellikle Temmuz ayında aşırı sıcakların bastırması ile birlikte serinlemek isteyenler soluğu deniz kenarında alıyorlar. İstanbul sahillerinde sıcaktan bunalanların denize girip serinlemesi bir sorunu daha gündeme getiriyor. Denize girerken dikkat edilmesi gereken konular var!

İstanbul‘da denizler insan sağlığı açısından yeteri kadar temiz mi? Uzmanlar özellikle şehir merkezine yakın bölgelerde denize girerken o bölgedeki koli basili ve diğer bakteri ölçüm raporlarını incelenmesi gerektiğini ve yeterli düzeyde temiz olan yerlerde denize girilmesini tavsiye ediyorlar.

Uzmanların dikkat çektiği bir başka konu ise balıklama denize atlamanın riskleri… Özellikle yeterince derin olmayan bölgelerde ve dipte kayalık bulunan sığ sularda balıklama yani kafa üstü denize atlamamak gerektiğini ifade eden uzmanlar bu durumda felç ve ölümle sonuçlanabilecek ciddi sakatlanmaların olabileceği konusunda deniz tutkunlarını uyarıyorlar.

İstanbul Üsküdar sahilinden denize giren Üsküdarlılar denizin tadını çıkarıyorlar. Akla gelen soru denize girerken dikkat edilmesi gereken konuları ihmal edip etmedikleri…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir