Türkiye’de bir ilk: “1.Çocuk ve medya kongresi”

 

Çocuklar medyakarşısında, özellikle televizyon karşısında tamamen savunmasız ve yalnız kalıyorlar. Televizyondaki yetersiz yapımcıların öğrettiği yalan yanlış, şiddet ve cinsel içerikli zararlı yayınların tesiri altında kalabiliyorlar.

Cihangir Yiğit / Hobitat.com ..

Çocuk ve yetişkin delegelerin bir arada katılıp bildiri sunacağı ve bu yönüyle Türkiye’de bir ilk olan
1 . Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın himayesinde gerçekleşiyor.
Başkanlığını Prof. Dr. Halûk Yavuzer yapacağı Kongre, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Çocuk Vakfı,
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu işbirliği ile düzenleniyor.
Kongre’nin Genel Yönetmeni ve Sözcüsü Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin.

Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Çocuk Vakfı işbirliğinde düzenlenecek olan “Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi” programı boyunca beslenme, reklam, obezite, yoksul ülkelerdeki gıda pazarlaması gibi 30 civarında tema tartışılacak.

İstanbul’da, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek olan kongrede, 7 bölgeden 116 çocuk bildiri sunacak. Kongre öncesinde çocuk bildirisi okunmasından sonra Çocuk hakları ve çocuk görüşü komisyonlarının raporları genel kurula sunulacak .

Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin, kongreyle “çocuk ve yetişkinlerin bir arada olabileceği, görüş açıklayabileceği süreçleri nasıl başlatabiliriz” sorusunun cevabını bulmaya çalıştıklarını ifade ederken şu görüşlerini de dile getiriyor:

“Önce çocukları bilgilendirdik. 9-10 yaş grubu çocuklar çocuk ve medya ilişkisi konusunda görüşlerini açıklasınlar istedik. Bu konuda hem sözlü hem yazılı görüş bildirebileceklerini posterle, karikatürle, filmle, fotoğrafla görüşlerini açıklayabileceklerini duyurduk. Bunu Türkiye genelinde yaptık. Çocuk ve medya hareketinin içinde çocuklar, yetişkinler, medya, meslek kuruluşları, medya meslek birlikleri, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler ve aynı zamanda her yaştan birey olsun istendi. Bu nedenle çocuk ve medya hareketi, sivil bir hareket olarak ilk kozasını örmeye başladı.”

Şirin, kongrenin yetişkin boyutunun da olduğunu ifade ederek, “Kongremiz davetli bir kongre. Yurt dışından 19 çocuk medyası uzmanı Türkiye’ye gelecek ve bu uzmanlar son 2 yıl içerisinde yapılmış araştırma çalışmalarının sonuçlarını sunacaklar” şeklinde konuştu.

Sunumların hangi başlıklar altında yapılacağı konusuna da değinmek gerektiğini anlatan Şirin: kongrede, okul öncesi çocuk televizyonu, çocuklar için iyi televizyon, erken çocukluk döneminde çocuk-medya ilişkileri, çocuk eğitiminde medyanın yeri, medyaya yönelik yasal düzenlemeler ve çocukların medyada temsili konularında sunumlar yapılacağını söyledi.

Mustafa Ruhi Şirin, kongre kapsamında ilk kez çocuk ve medya bağlamında koruyucu, içerik geliştirici ve medya okur yazarlığı eğitimine yönelik bir strateji belgesinin hazırlanacağını söyledi.

Strateji belgesinin vizyonunun özet olarak medya okur yazarı bir Türkiye olduğunu belirten Şirin, “Bu strateji belgesinin 12 stratejik amacı var. Hem korumaya yönelik hem medya okur yazarlığına, içerik geliştirmeye yönelik stratejik amaçları var. Belge aynı zamanda 93 eylemi olan bir belge. Yeni yapılar öneriyor. Yeni bir anlayışla çocuk ve medyanın yeniden tartışılmasını içeriyor. Çünkü çocukla medya arasındaki ilişki tek taraflı bir ilişki değildir” şeklinde görüşlerini açıkladı.

116 Çocuk ve 395 Yetişkin Delegenin katılacağı Kongre,
14-15 Kasım 2013 tarihinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir