Türkiye’de Üretilen Sensör İşitme Engellilerin Yeni Umudu

Doğumdan itibaren veya daha sonra farklı sebeplerle işitme hasarı ve kaybı yaşayan hastalara uygulanan koklear implant, hasar görmüş iç kulağın fonksiyonlarını yerine getiriyor. Türkiye’de Üretilen Sensör İşitme Engellilerin Yeni Umudu oldu.

Seslerin şiddetini yükselterek işitme kaybını ortadan kaldıran bu arada kullanıcının aşırı sesten rahatsız olmasına sebep olan işitme cihazlarının aksine; koklear implant, beyne ses sinyalleri sağlamak amacıyla iç kulağın hasar görmüş parçalarının görevlerini üstleniyor ve işitme kaybını ortadan kaldırıyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta 2016’da kurulan Genmel Ar-Ge şirketinde doktor ve mühendislerin uzun soluklu çalışması sonucu, mevcutlarına göre çok daha etkin ve kullanışlı koklear implant tasarlandı.

Koklear implantın tamamının üretilmesine yönelik tasarım ve üretim çalışmasının devam ettiği projede, 2020’de seri üretim hedefleniyor.

Yerli ve milli koklear implant üretiminin heyecanını duyan proje sahipleri, piyasada 20 bin euro’ya satılan ürünü, yarısından daha düşük fiyata satmayı planlıyor.

Türkiye'de Üretilen Sensör İşitme Engellilerin Yeni Umudu

Bu Cihazı Kullanan İşitme Engelliler güvenle Havuza girebilir, banyo yapabilir

Yüksek teknoloji ürünü Yerli Sensörü üreten Şirketin genel müdürü ve Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr.Serkan Kurt, şöyle konuştu:

“TÜBİTAK’ın proje desteğiyle koklear implant için sensör geliştirdik. Ekibimiz çok güçlü. Kulak burun boğaz uzmanı, odyoloji uzmanı doktorlar, yazılım ve donanım mühendisleri var. Şirket ortağım Doç. Dr. Raşit Cevizci’nin koklear implant ameliyatlarında ciddi tecrübesi var.

Yaptığımız tasarımla artık kulağın dışında olan üniteleri iptal ediyoruz. Kulak içine tamamen gömülü bir sistem tasarladık. Bu sayede hasta, havuza da girebilir, banyo da yapabilir. Bazı olumsuz sesleri daha iyi filtreleme özelliği ile hastanın daha iyi işitmesine imkan sağlıyor.”

İşitme Kaybını Ortadan Kaldıran Cihazın En zor Kısmı Sensörüydü

Sensörün, cerrahi açıdan da büyük kolaylıkları olduğunu anlatan Kurt, “Türkiye’de 20 bin avro civarında satılan biyonik kulak olarak adlandırdığımız koklear implant ürününü seri üretime geçirdiğimizde yarı fiyatından daha da aşağısında dünya piyasasında yer alacak. Bunun en zor kısmı olan sensörüydü ve bunu başarıyla tamamladık.

Şimdi ikinci aşamada kulağın içindeki salyangoz denilen kısma giren prob tasarım ve yazılım geliştirme sürecimiz var. Bunları da bitirdikten sonra yerli ve milli tasarım koklear implantı seri üretime hazır hale getireceğiz” dedi.

Proje, Avusturya’da beğeni topladı

Kurt, projenin patent ve belgelendirme aşaması için başvuruları yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Her bin canlı doğumda 1 ila 3 arasında işitme kaybı oluyor. Bunlara 1 ila 4 yaş arasında koklear implant dediğimiz bu cihazın takılması gerekiyor. İşitme kaybına uğramış yetişkinlere de bu cihaz takılıyor. İşitme kaybına uğramış kişilerin duymasını sağlıyor. İşitme engeli ortadan kalkacak.

Bunu da yerli, mili ve daha yüksek teknolojiyle gerçekleştireceğiz. Deneysel çalışmalarını yaptık. Sinyal analizi çok başarılı. Gürültüyü ciddi oranda filtrelediğimizi gördük. Bu alanda büyük başarı. Bazı test süreçleri devam ediyor. Çalışmalarımızı duyup gelen, dünyanın önde gelen firmalarından Avusturya’dan bir şirket projeyi çok beğendi.”

Kaynak: Trthaber, AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir