Türkiye’nin elektrikli yerli otomobili hayranlık uyandırdı

TOGG yerli otomobil tanıtımı 27 Aralık Cuma günü Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Türkiye’nin elektrikli yerli otomobili hayranlık uyandırdı. Tüm medya ve kamuoyunda ses getiren Tanıtım Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Bugün ülkemiz için tarihi bir güne, Türkiye’nin 60 yıllık rüyasının gerçeğe dönüşmesine hep birlikte şahitlik ediyoruz. Yıllardır Türkiye’nin kendi otomobilinin üretmesi gerektiğini hep dile getiririz.” dedi.

Yerli otomobil tanıtımı tanıtımı Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirildi. Tanıtım TOGG Yöneticisi Gürcan Karakaş’ın, Gebze’deki “Bilişim Vadisi”nin resmi açılışında yaptığı konuşması ile başladı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşması ile sona erdi. Konuşmaların ardından yerli Otomobil sahneye çıkarıldı. İşte TOGG yerli otomobil görüntüleri…

blank

 

blank

 

blank

YERLİ OTOMOBİL BAŞKAN ERDOĞAN’IN KATILIMIYLA CANLI YAYINDA TANITILDI

Başkan Erdoğan’ın konuşmasında vurguladığı konular şöyle:

”Bugün ülkemiz için tarihi bir güne, Türkiye’nin 60 yıllık rüyasının gerçeğe dönüşmesine hep birlikte şahitlik ediyoruz. Yıllardır Türkiye’nin kendi otomobilinin üretmesi gerektiğini hep dile getiririz.

”BU İŞ İÇİN 100’ÜN ÜZERİNDE TÜRK MÜHENDİS GECESİNİ GÜNDÜZÜNE KATTI”

Bu süreçte sessiz ama derinden gidildi. Bu iş için 100’ün üzerinde Türk mühendis gecesini gündüzüne kattı. Bugün ön gösterim araçlarını söz verdiğimiz gibi ilk kez sizlerle paylaşıyoruz. Bu mekanı da özellikle seçtik. Burası Türkiye’nin Bilişim Vadisi. Biz bu tarihi günde iki mega projesi aynı anda hayata geçiriyoruz.

Hayalimiz tasarımcı ve mühendislerimizin emekleriyle yoğrulan,milli teknolojilerle üretilen, dünyaya adımızı duyuracak otomobile sahip olmak. Türkiye’nin yerli ve milli otomobil arayışı yeni değildir yaklaşık 60 yıldır bu hayalin peşinde koştuk. ‘Devrim’in hikayesi aynı zamanda bize hayallerimizin nasıl kabusa dönüştürüldüğünün de hikayesi. ‘Devrim’ otomobili için harekete geçildiğinde Türkler otomobil üretemez diye kampanya başlatılıyor.

blank

 

“DEVRİM OTOMOBİLİNİN ÖNÜNÜ KESMEYİ BAŞARDILAR DEVRİN OTOMOBİLİNİN ÖNÜNÜ KESEMEYECEKLER”

Kayseri’deki uçak fabrikasına sipariş verilmesine, dışarıdan alınan siparişlerin ihraç edilmesine engel olan zihniyet bugün yine faaliyette. Kaybettiğimiz 65 yılın hesabını sormayı da milletimize bırakıyorum. Bu millet yapar. Devrim otomobilinin önünü kesmeyi başardılar ama şimdi yaptığımız devrin otomobilinin önünü inşallah kesemeyecekler. Devrim otomobilinin yolda kalmasını, projeyi boğma kampanyasına çevirenler, aynı şeyi yapmaya çalışacaklardır. Ama izin vermeyeceğiz.

BAŞKAN ERDOĞAN ERBAKAN’I YÂD ETTİ

Ülkemizin ilk motor fabrikası teşebbüsünü başlatan sanayileşme fikrinin yılmaz savunucusu Necmeddin Erbakan Hocamızı rahmetle minnetle yad ediyorum.

 

blank

 

“FABRİKA GEMLİK’TEKİ TSK ARAZİSİ ÜZERİNDE KURULACAK”

Yaklaşık 4 milyon metrekarelik alanın 1 milyon metrekaresini buraya tahsis edeceğiz fabrikamızın orada yapımına başlayacağız. Atılan adım için kimseden lisans icazet almıyoruz. Oyunun kurallarını artık biz koyuyoruz. Suriye’de Libya Türkiye arasında biz koyuyoruz.”

TOGG CEO’SU GÜRCAN KARAKAŞ PROJEYİ ANLATTI

İşte Karakaş’ın açıklamaları:

Türkiye’nin özlemini giderme amacıyla çıktığımız yolda hayallerimizi bir adım ileriye taşıma üzere otomobilden daha fazlasını yapmak üzere söz verdik, önce kendimize sonra sizlere. Bugün sizlere geldiğimiz noktayı anlatmak izah etmek istiyoruz.

Dünyada otomotiv ile ilgili kurallar değişiyor. Otomobilimiz akıllı bir cihaza dönüşmekte, otomobil yeni bir yaşam alanı olarak kullanılabilmekte.

Artık nesnelerin internetiyle bağlantılı otomobiller, otomobilin kendisinin internetli olduğu bir dünyadan bahsediyoruz. Şehirlerimiz, evlerimiz, fabrikalarımız akıllandıkça otomobillerimiz bir yaşam alanına, her birinin iç içe girdiği bir alana dönüşüyoruz. Bu nedenle biz diyoruz ki, doğru zamanda yola çıktık. Bize soruldu geç kalmadınız mı? Artık eskiden olduğu gibi büyükler değil, çevik olan, yaratıcı olan, işbirlikçi olan ve kullanıcıyı faaliyetlerin merkezine koyan şirketler, organizasyonlar başarılı olabiliyor.

 

blank

 

TÜRKİYE’YE AİT KÜRESEL BİR MARKA

Bizim yola çıktığımızda iki hedefimizi olmazsa olmaz olarak belirledik. Birincisi fikri sinai mülkiyeti yüzde 100 Türkiye’ye, Türkiyemize ait küresel bir marka olarak, bunu yaparken teknolojinin en güncelini yeni neslini kullanmak. Biraz önce de söylediğimiz gibi, doğuştan elektrikli bir otomobil geliştirmek. Nesnelerin internetiyle başından planlayarak akıllı bir cihaz olarak düşünmek ve küresel rekabet etmek.

5 YIL İÇİNDE 5 FARKLI MODELİMİZ OLACAK

Marka isimlendirmesini önümüzdeki senelerde yapacağız. Dünyanın en büyük segmenti olduğu için SUV modelini seçtik. 15 yıl içinde 5 farklı modelimiz olacak. Segmentinde en uzun aks mesafesine sahip. Odağımızda özgün teknoloji tasarımları var. Tek şarjla 500 KM’lik menzile sahip.

 

blank

 

HİSARCIKLIOĞLU: LİSANS SATACAĞIZ

TOGG Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında şunları kaydetti: “Bu sefer Allah’ın izniyle başaracağız. 2017 Mayıs’ında Cumhurbaşkanımıza söz verdik. Dalga geçtiler. 2018 Haziran’da şirketi kurduk, güldüler. Daha yolumuz uzun ama bugün buradayız. Bu 82 milyonun gururu. Markası bizim olacak, tasarımı bizim olacak. Lisans satacağız. Montaj yapmayacağız, montaj yaptıracağız. Başkasının patenti için çalışmayacağız.

15 yılda en az 22 milyar lira yatırım yapılacak. En az 3,5 milyar lira sermaye taahhüdü veriliyor. 2021’de fabrikamızı tamamlayacağız. 2022’de de inşallah ilk aracımız banttan çıkmış olacak. Ezberleri bozacağız. ”

————-

Yerli otomobilin özellikleri neler, ne zaman satışa çıkacak? Yerli otomobil nerede üretilecek, fabrikası nerede?
Türkiye’nin yerli otomobilinin tanıtım toplantısı yapıldı. TOGG tarafından üretilecek olan yerli otomobil özellikleri, üretim tarihi ve yeri hakkında detaylar da ortaya çıktı. Peki, yerli otomobil ismi belli oldu mu, özellikleri neler? Yerli otomobil fiyatı ne kadar, ne zaman satışa çıkacak, fabrikası nerede olacak?

YERLİ OTOMOBİLİN ADI NE?

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Ceo’su Gürcan Karakaş Gebze’deki lansmanda marka isimlendirmesi ile ilgili olarak ”Bu markanın isimlendirme ve adlandırma sürecini önümüzdeki senenin ortasında tamamlamayı düşünüyoruz. Bunu yaparken hedef pazarlarımızla testlerimizi yaparak ilerleyeceğiz” dedi.

YERLİ OTOMOBİL FİYATI KAÇ LİRA?

Yeli otomobil fiyatı henüz belli değil. Yerli otomobilin isminin ve fiyatının önümüzdeki yıllarda açıklanması bekleniyor.

Elektrik motoruyla çalışan araçların 500 kilometreye kadar menzilinin olacağı belirtildi.

 

blank

 

YERLİ OTOMOBİLİN ÖZELLİKLERİ NELER?

Segmentinin en uzun aks mesafesine sahip otomobilin teknik özelliklerine ilişkin bilgiler de ilk kez paylaşıldı. Buna göre, Türkiye’nin Otomobili, 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşacak.

Doğuştan elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ kilometre menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, merkeze sürekli bağlı olacak ve güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.

Gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketine sahip olan otomobil, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.

KIBRIS’TA ÜRETİLEN DİĞER YERLİ ELEKTRİKLİ OTOMOBİL GÜNSEL SERİ ÜRETİME HAZIRLANIYOR

Kıbrıs’ta üretilen Yerli Otomobil GÜNSEL’in harika özellikleri de görenleri kendine hayran bırakıyor. Müsiad Fuarı vesilesiyle karşılaştığımızda bizi de kendine hayran bırakan Yerli Otomobil GÜNSEL‘in özellikleri saymakla bitecek gibi değil; tabi ki en önemli özelliği %100 elektrikle çalışan bir otomobil olması…


Kıbrıs’ta üretilen diğer Yerli Otomobil GÜNSEL’in harika özellikleri ve büyüleyici tasarımını görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.
***

Konuyla ilgili; Yerli otomobil nerede üretiliyor? merak ediliyor. Yerli otomobilin fiyatı ne kadar? Yerli otomobil fabrikası nerde? Yerli otomobil fabrikası nereye kurulacak?

 

Alıntı

AA

One thought on “Türkiye’nin elektrikli yerli otomobili hayranlık uyandırdı

  • blank
    06 Ocak 2020 tarihinde, saat 11:06
    Permalink

    Tek kelimeyle muhteşem Allah hayırlı uğurlu eylesin yolu açık olsun yolları açık olsun çok gurur verici.Emegi geçenlerden Allah razı olsun.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir