Türkiye’nin En Uzun Yürüyüş Yolu Sizi Bekliyor

Cihangir Yiğit / Pertev Ajans
***
Modern şehirlerin sosyal alanları arasında yer alan yürüyüş yolları, sağlıklı yaşama önemli katkılar sağlıyor. İnsanları şehir hayatının streslerinden uzak tutan ve şehir merkezinde spor yapma imkânı sağlayan bu alanlar, vatandaşlara sağlıklı yaşam olanağı sunuyor. Türkiye’nin En Uzun Yürüyüş Yolu Sizi Bekliyor spor yapmayı ve sağlıklı yaşamayı isteyenlerin hizmetinde… Peki bu harika yürüyüş yolu hangi ilimizde?

Türkiye’nin en uzun yürüyüş yoluna sahip olan Kocaeli, 3 buçuk kilometrelik ilave parkuruyla vatandaşların şehir merkezinde bir uçtan diğerine yürüme imkânı sağlıyor. İzmit merkezde başlayan yürüyüş yolu 17,5 kilometre devam ederek Kartepe ilçesine kadar uzanıyor.

enuzun_yuruyol4

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, şehrin merkezinden geçen demiryolu yürüyüş yolu haline getirerek kilometrelerce uzunlukta bir yürüyüş güzergâhı oluşturdu. Yürüyüş yolu, Merkez Bankası’ndan başlayarak Yahya Kaptan’a, oradan da Kartepe ilçesi Köseköy Tren İstasyonu bitimine kadar uzanan 17 buçuk kilometrelik bir uzunluğa sahip…

Modern şehirlerin sosyal alanları arasında yer alan yürüyüş yolları, sağlıklı yaşama büyük ölçüde katkı sağlıyor.

Türkiye’nin en uzun yürüyüş yoluna sahip olan Kocaeli, 3 buçuk kilometrelik ilave parkuruyla vatandaşlara, şehir merkezinde bir uçtan diğerine yürüme imkânı sağlıyor.  İzmit merkezde başlayan yürüyüş yolu 17,5 kilometre devam ederek Kartepe ilçesine kadar uzanıyor.

enuzun_yuruyol3

YÜRÜYÜŞ YOLUNA 3,5 KİLOMETRE İLAVE

Güzergâhın 3 buçuk kilometrelik yeni kısmı yürüyüşü daha da cazip hale getiriyor. Yol boyunca spor sahaları, kamelyalar ve çeşmeler yer alıyor. Güzergâh boyunca yürüyüş yapanlara ağaçlar eşlik ediyor. Yol boyunca yer yer çocuk oyun grupları, fitness alanları ve basketbol sahası yer alıyor. Yürüyüş yolu ayrıca gece yürüyüşlerine imkân sağlamak için aydınlatılıyor.

enuzun_yuruyol

DİNLENCE ALANLARI OLUŞTURULACAK

Yürüyüş yolu üzerinde bulunan kullanılmayan tren rayları nostalji oluşturması için kaldırılmayacak. Ağaç ve çiçeklerle yeşile bürünecek yolun üzerine halkın dinlenmek için kullanabileceği oturma grupları, spor amaçlı fitness alanları, basketbol sahası ve çocuk oyun sahaları yerleştirilecek; böylelikle parkur, yürüyüş yapan vatandaşların kısa molalarda bu alanlardan faydalanabileceği şekilde dizayn edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir