ALES başvuruları bugün sona eriyor

 

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, ALES başvuruları bugün sona eriyor. Güz dönemi ALES Sınavına, bir lisans programından mezun olabilecek durumda olanlar ve daha önce bir lisans programını bitirenlerle denklik belgesi almış olmak kaydıyla; yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilecek. ALES’e yabancı uyruklular da girebilecek.

ales_sinav

Yüksek öğretim kurumlarında öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, uzman, okutman, eğitim-öğretim planlamacısı ve çevirmen kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için; ayrıca Türkiye’de lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenlerin de ALES’e girmesi gerekiyor.

Güzel sanatlar fakülteleri ile konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora öğrencilerinde ALES’e girmiş olma koşulu aranmıyor ve ALES sonuçları dikkate alınmıyor.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması hususunda ve kamu kurum-kuruluşları adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları değerlendirilecek. Bu yolla yurt dışında lisansüstü eğitimini tamamlamak isteyen adayların, ALES’e girmeleri gerekiyor. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkanlarıyla yurt dışında lisansüstü eğitim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu yok.

Bundan böyle, Pedagojik formasyon sertifika programlarına katılmak isteyen öğretmen adaylarının da ALES’e başvurmaları gerekiyor.

2013-2014 öğretim yılından itibaren pedagojik formasyon sertifika programları için, öğrencilerin alanlarına göre ayrılacak kontenjanlar çerçevesinde, ÖSYM tarafından merkezi yerleştirilme yapılacak.

Geçmiş yıllarda sadece öğrencilerin akademik başarı ortalamalarına göre yapılan bahis konusu yerleştirmede, bu seneden itibaren ALES sonuçları da kullanılacak.

Bu nedenle son 3 yıl içinde ALES’e girmemiş olanların, pedagojik formasyon sertifika programlarına başvurabilmek için 17 Kasım’da yapılacak ALES sonbahar dönemi sınavına başvurmaları gerekiyor.

Sınava için başvuru yapmak isteyenler, ALES sonbahar dönemi kılavuzu ile aday başvuru formuna, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr sayfasından ulaşabilecek. Ayrıca kılavuz dağıtımı yapılmayacak.

Alıntı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir