Osmanlı Sultanı 2.Abdülhamit yadigarı Şişli Saat Kulesi eski ihtişamına kavuştu

İstanbul İl Özel İdaresi, Osmanlı Sultanı II. Abdülhamit yadigarı Şişli Saat Kulesi’ni restore etti. Şişli Etfal Hastanesi‘nin bahçesinde yıllardır bakımsız bir şekilde arzı endam eden 104 yıllık kulede geçtiğimiz yıl başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı. Osmanlı Sultanı 2.Abdülhamit yadigarı Şişli Saat Kulesi eski ihtişamına kavuştu yapılan restorasyon çalışmaları sonucunda…

Restorasyon çalışmaları kapsamında kule bölümünde; tüm ahşap doğramalar sökülerek aslına uygun olarak yenilendi. Demir merdivenler temizlenerek özelliğini yitirmiş parçaları değiştirildi. Zamanın aynası saatleri onarıldı. Balkon kısmında betonarme tabliyesi yenilenerek, dış cephede bulunan mermer süsleme elemanları temizlendi. Yine hasar görmüş çini panolar da onarıldı.

sislisaatkulesi_restoreedildi

Yaklaşık 20 metre yüksekliğindeki kare planlı kulenin saat düzeneğinin tamamen çürüdüğü ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı bir dönemde restorasyon çalışmalarına başlayarak imdadına yetişen İl Özel İdaresi, temel ve kule kısımlarındaki güçlendirme çalışmalarını tamamladı.

Kulenin bölümlerinden olan mescit de yenilendi

Şişli Etfal Hastanesi’nin orjinal yapılarından günümüze kalan tek eser olan bu tarihi ve kültürel mirasın parçası olan mescidin de restorasyonunu tamamlayan İl Özel İdaresi, mescidin özgün döşemelerini onararak üzerine sökülebilir ahşap döşeme yaptırdı.

Mescidin saçak altlarındaki ahşap kısımlarının onarılması, ısı ve su yalıtımının yapılması, çatı kiremitlerinin yenilenmesi gibi çalışmaları yaptırıldı. Kırmızı tuğla ve beyaz mermer ağırlığının hakim olduğu kulenin komşusu bu mütevazi küçük mescit de geçirdiği yenilenme süreciyle artık daha düzenli ve huzurlu…

Ecdat hatırası Şişli Saat Kulesi

2.Abdülhamit tarafından o zamanki ismi ‘Hamidiye’ olan Şişli Etfal Hastanesi’nin bahçesine 1907’de inşa ettirilen kule, İtalyan mimar R. D’Aronco imzasını taşıyor. Mühendishane-i Hümayun hocalarından Mahmut Şükrü Bey gözetiminde yapılan tarihi yapı 2.Abdülhamit’in hatırası olarak gelecek nesillere daha uzun yıllar hizmet verebilecek şekilde miras kalacak.

Alıntı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir