Doğa sporları ve adrenalin Kemaliye’de

Kemaliye son yıllarda pek çok alanda gerçekleştirdiği kalkınma hamleleri ve olumlu değişimle dikkatleri üzerine çeken ilçelerimizden biri… Vizyon sahibi, gayretli ve Başarılı yöneticiler, sivil toplum kuruluşları ve girişimciler eliyle gerçekleşen kalkınma hamleleri eskiden sürgün yeri olarak görülen şirin ilçelerimizi 21.Yüzyılda birer cazibe merkezi haline getiriyor. Doğa sporları ve adrenalin Kemaliye’de yapılan etkinliklerle Dünya gündemine taşınıyor… Kemaliye İlçesine bağlı köylerde  tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin ürettiği birbirinden nefis ürünler de sergilendi Feshane’deki Erzincan tanıtım Günleri’nde…

Erzincan kültüründe yer alan cömertliği, hoşsohbet ve misafirperverliği de yerinde müşahede etme fırsatı buldu, ziyaretçiler… Kemaliye standında misafirlere ikram edilen yöreye ait enfes ve de meşhur dutlu lokum, kuru dut, ceviz ve özellikle lök’ün tadı damaklarda kaldı. Biz de standı ziyaretimizde cömertçe ikram edilen tüm ürünlerden tattık ve özellikle Lök ve Dutlu lokumu tattıktan sonra Erzincan’a mahsus bu ürünlerin neden bu kadar meşhur olduğunu bir kez daha idrak etmiş olduk.

Tabi Lök deyince bir kaç kelime ile bahsetmeden olmaz. Erzincan’lı olmama rağmen hayatımda ilk kez tattığım lök, “bir yiyecek bu kadar mı lezzetli olur” dedirtti gerçekten… Kaymakam Bey’in özellikle tavsiye edip tatmamızı istediği lök, dut ve cevizin ezilerek birbirine karıştırılıp puro şeklinde yuvarlanması ile ortaya çıkan bir yiyecek. Bilenler bilir rulokat diye gofret vardır, o görüntüde ama ondan 5 kat daha lezzetli ve tamamen doğal bir yiyecek. Herkese tavsiye etmek mümkün ancak heryerde bulunamıyor, o yüzden Kemaliye’yi ziyaret edebilenler “Lök” yemeden dönmesinler diyoruz.

Erzincan Kemaliye’de yeni projeler

Erzincan Tanıtım Günleri çerçevesinde İstanbul Feshane Kültür Merkezi’nde Kemaliye’nin genç ve başarılı Kaymakamı Alper Çiftçi ile ve Kaymakamlık Danışmanı Fatih Uğur ile görüşme fırsatımız oldu. Görüşme esnasında Kemaliye Kaymakamı Alper Çiftçi ile ilçede gerek kaymakamlık gerekse bölge halkı tarafından hayata geçirilen yeni projeler, kalkınma hamleleri, kültürel ve sosyal faaliyetler hakkında kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşinin tamamını izleyebilirsiniz.

Yeni Yüzyılın teknoloji ve insan sıcağından uzak ekonomik koşturmaca yorgunu insanı “Citta slow” yani “yavaş şehir” arayışında; şehir konforu ile doğal ve otantik hayatı birarada bulabileceği şehirler arıyor… İşte bu noktada, gelişmişlik düzeyini yükselten doğa harikası doğu il ve ilçeleri, hem sahip olduğu şehir konforu hem de doğal ve yöresel özellikleri ile 21. Yüzyılın cazibe merkezleri haline geliyor.

egin-de-bir-kartal-yuvasi-kemaliye-ilcesi
Kemaliye’de bir kartal yuvası çiftlik evi ve Fırat üzerinden doyumsuz Kemaliye manzarası…

 

DOĞA SPORLARI, MACERA VE ADRENALİN… KEMALİYE’DE YAMAÇ PARAŞÜTÜ VE WİNGSUİT !

Kemaliye, heybetli kayalıkları ve coşkun akan Fırat nehrinin oluşturduğu doyumsuz manzarası ile her yıl Dünyanın her yerinden çok sayıda macera tutkunu sporcuyu kendine çekiyor.

 

Heryıl düzenlenen sportif şenliklere yerli ve yabancı çok sayıda sporcu ve macera tutkunu akın ediyor.

 

Kemaliye’den, Fırat’ın çoşkun suları üstünde heyecan ve adrenalin dolu yamaç paraşütü görüntüleri

 

Kemaliye’den, Fırat’ın çoşkun suları üstünde heyecan ve adrenalin dolu yamaç paraşütü görüntüleri

Kemaliye’den, Fırat’ın çoşkun suları üstünde heyecan ve adrenalin dolu yamaç paraşütü görüntüleri

 

Kaynak :

Hüsamettin Piraz / yukselentv.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir