Tarihi değiştiren şehir, Otlukbeli

Otlukbeli son yıllarda bir çok alanda gerçekleştirdiği kalkınma hamleleri ve olumlu değişimle dikkatleri üzerine çeken ilçelerimizden biri… Otlukbeli zaten tarihi özelliği ile yani Fatih Sultan Mehmet ile Uzun Hasan arasında geçen Otlukbeli savaşının geçtiği bölge olarak meşhur bir ilçemiz. Vizyon sahibi, gayretli ve Başarılı yöneticiler, sivil toplum kuruluşları ve girişimciler eliyle gerçekleşen kalkınma hamleleri eskiden sürgün yeri olarak görülen şirin ilçelerimizi 21.Yüzyılda birer cazibe merkezi haline getiriyor. Otlukbeli İlçesine bağlı köylerde  tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin ürettiği birbirinden nefis ürünler de sergilendi Feshane’deki Erzincan tanıtım Günleri’nde… Erzincan kültüründe yer alan cömertliği, hoşsohbet ve misafirperverliği de yerinde müşahede etme fırsatı buldu, ziyaretçiler… Otlukbeli standında misafirlere ikram edilen yöreye ait enfes ve de meşhur tulum peyniri, kuru kayısı, kuru dut, ceviz ve özellikle balın tadı damaklarda kaldı.

Erzincan Tanıtım Günleri çerçevesinde İstanbul Feshane Kültür Merkezi’nde Otlukbeli’nin genç ve başarılı Kaymakamı Mehmet Fatih Kara ile İl Genel Meclis Başkan Vekili Recep Gündüz ve Yüksek Öğrenim Dernek Başk. Selçuk Tektaş ile görüşme fırsatımız oldu. Görüşme esnasında Otlukbeli Kaymakamı Mehmet Fatih Kara ile ilçede gerek kaymakamlık gerekse bölge halkı tarafından hayata geçirilen yeni projeler, kalkınma hamleleri, kültürel ve sosyal faaliyetler hakkında kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşinin tamamını izleyebilirsiniz.

TARİHİ ŞEHİR OTLUKBELİ’NDEN GÖRÜNTÜLER

otlukbeli-erzincan-anit-giris-kapisi-ve-daglar-k

otlukbeli-erzincan-akarsu-kusbakisi-k

otlukbeli-erzincan-akarsu-ve-daglar-k

otlukbeli-erzincan-anit-k

otlukbeli-erzincan-gol-ve-daglar-k

otlukbeli-erzincan-saat-kulesi-k

otlukbeli-erzincan-gunduz-gol-ve-daglar-k

ÿÿ
ÿÿ

otlukbeli-erzincan-akarsu-kusbakisi-k otlukbeli-erzincan-akarsu-ve-daglar-k otlukbeli-erzincan-anit-giris-kapisi-ve-daglar-k otlukbeli-erzincan-anit-k otlukbeli-erzincan-gol-ve-daglar-k otlukbeli-erzincan-gunduz-gol-ve-daglar-k otlukbeli-erzincan-saat-kulesi-k

Yeni Yüzyılın teknoloji ve insan sıcağından uzak ekonomik koşturmaca yorgunu insanı “Citta slow” yani “yavaş şehir” arayışında; şehir konforu ile doğal ve otantik hayatı birarada bulabileceği şehirler arıyor… İşte bu noktada, gelişmişlik düzeyini yükselten doğa harikası doğu il ve ilçeleri, hem sahip olduğu şehir konforu hem de doğal ve yöresel özellikleri ile 21. Yüzyılın cazibe merkezleri haline geliyor.

OTLUKBELİ TARİHİNE DAİR GÖRÜNTÜLER

Fatih Sultan Mehmet Han ve Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan arasında geçen savaş tarihin dönüm noktalarından biridir.

 

Kaynak :

Hüsamettin Piraz / yukselentv.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir