Dünyanın en büyük böreği, kaç kilo pişirildi?

“Dünyanın en büyük böreği” unvanını kazanmak için bir organizasyon düzenlendi ve tam 650 kilogram ağırlığında devasa bir börek,  Bosna Hersek’in Tuzla şehrinde pişirildi .

Yaklaşık 6 metre çapındaki büyük bir tepsiye konulan 650 kilogram ağırlığındaki dünyanın en büyük böreği, etkinliğin düzenlendiği şehir merkezindeki Özgürlük Meydanı’na bir vinç vasıtasıyla indirildi.

Hazırlanıp tepsiye yerleştirilmesi altı saat süren rekortmen böreğin bir kısmı, Guinness Rekorlar Kitabı yetkililerinin yaptıkları ölçümlerin ardından meydanda toplanan kalabalık izleyici topluluğuna ikram edildi.

Etkinliğin organizatörü Omer Isovic, yaptığı açıklamada, rekor denemesiyle Bosna Hersek’in geleneksel mutfağına dikkat çekmek istediklerini vurgulayarak, “Böreğin bir kısmını bizim için 24 saat çalışan itfaiyecilere, polislere ve hastane çalışanlarına göndereceğiz.” dedi.

Isovic, yaptıkları devasa börek ile dünya rekoru denemesinin sonucuna dair yaklaşık üç ay içinde Guinness Rekorlar Kitabı yetkililerinden cevap almayı umduklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir