Elazığ kültürüyle sanatıyla İstanbul’a taşınıyor

İstanbul’da bu yıl ikincisi düzenlenen “Elazığ Tanıtım Günleri” başladı. İstanbul Feshane’de düzenlenen tanıtım günleri 7 Eylül’e kadar devam edecek.

Elazığ Dernekler Federasyonu (ELFED) öncülüğünde, Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Fırat Üniversitesi, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, Fırat Kalkınma Ajansı ve bazı sivil toplum kuruluşları düzenlenen “Elazığ Tanıtım Günleri” İstanbul Feshane’de başladığı Perşembe gününden bu yana yoğun ilgi görüyor. Misafirlerini Elazığ ağzıyla “Ahanda geldik” ifadesiyle karşılayan etkinliklerde Elazığ kültürüyle, sanatıyla ve sanayi kuruluşlarıyla İstanbul’a taşındı.

İstanbul’da yaşayan Elazığlılar ve diğer İstanbullular tarafından büyük ilgi gören “Elazığ Tanıtım Günleri” Türk Halk Müziği sanatçısı Esat kabaklı’nın verdiği konser ile açıldı. Bu yıl ikincisi düzenlenen etkinliğin açılışına Elazığ Milletvekilleri Zülfü Demirbağ, Şuayp Alpay, İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, Elazığ Belediye Başkan Mücahit Yanılmaz, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Mehmet Karaca, AK Parti Elazığ İl Başkanı Ejder Açıkkapı, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Sancaktepe Belediye Başkan Yardımcısı Tarık Yusuf Uçar, Elazığ Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Soylu ve çok sayıda seçkin isim katıldı.

elazig-tanitim-gunleri-genel-gorunum

Elazığ’lı gakkoşlar ve etkinliğe katılan İstanbullular standlarda Elazığ mutfağının seçkin yemekleri olan İçli köfte, sırrın, peynirli ekmek, harput köfte, ayranlı köfte, yağlı ekmek, kavurma, şehriye, erişte, tandır ekmeği, orcik şekeri, pestil, pekmez, karakovan balı, gömme, ayran aşı, baskil kaysısı, meyve kurularını tatma fırsatı buldu. Elfed başkanı Faik içmeli’nin etkinliğe katılan herkese ikram ettiği hedik, eskiden yağmurlu günlerde yenilen bir gıda olarak nostalji yaşattı.

ELFED Başkanı Faik İÇMELİ yaptığı açıklamada;
“Bunu tüm açıklığıyla söyleyeyim, Rize’den sonra biz ikinci sıradayız. Bilboardlarda, metroda, metrobüslerde, sokaklarda, caddelerde… her yerde Elazığ var. İnsanların buraya gelip buranın havasını teneffüs etmesi ve bir adım ilerisi ise Elazığ’a gitmesi için gayret ediyoruz. Açıkçası Elazığ’dan daha çok katılım bekliyordum esnaf bazında. İstediğimiz gibi olmadı ama canları sağolsun, biz görevimizi yaptık.” şeklinde konuştu.

elazig-tanitim-gunleri-genel-gorunum-kovancilar-belediyesi-Eğitim Altın Bilezik Kazandırıyor

ETSO Başkanı Ali ŞEKEDAĞ yaptığı açıklamada;
“Genelde iyi geçiyor, söz verip gelmeyen firmalar var ama İstanbul’daki Elazığlılar’n yoğun ilgisi bizi memnun ediyor” dedi.

Palu Kaymakamı Mehmet Fatih Çiçekli,
“Tarih Palu, Palu tarihtir. Palu tarih kokan bir yerdir. Geçmiş tarihinde ekonomik olarak zengin bir yer olan Palu, şimdi ise tarihi ile çok zengindir ” ifadelerini kullandı.

 

Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak
“Buralar buluşma ve kaynaşma noktası. Köyümüze dağımıza herkesi davet ediyoruz. Sivrice bir kayak merkezi, yamaç paraşütün yapıldığı yer. Bizlerin batıh şehrimiz var. 12 ay boyunca Turizmin olduğu bir ilçe. Ulaşım aksının 4 noktada bulunduğu ender bir ilçe. Haser Baba yatırı var. Önce biz size kurban, sonra el bize kurban” şeklinde konuştu.

Elazığ Turizm ve Kültür Tanıtma Derneği (ETUDER) Başkanı Burak SOYLU
“Bu feshanedeki tanıtım günlerimiz için ulaşmadığımız yer kalmadı. Daha çok işimiz var. Siz burada kendinizi test ediyorsunuz. Biz şunu iddia etmiştik. İstanbul’da ne kadar varsanız siz Türkiye’de o kadar varsınız” dedi.

Elazığ Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Suat Öztürk
“Elazığ sanayi kültürünün olduğu 13 üretici ile kendi alt yapısını oluşturmuş üretimi var. Son 10 yılda bir sıçrama var. Sanayi bölgemiz 600 hektar oldu. Yeni alanla 116 fabrika kurulması ile katma değer katacak.Döküm sektörü, işlenmiş mermer sektörü, Mobilya ürünleri üretimimiz var. Coca Cola 5. fabrikası elazığda. 2023 hedefimizde 20 bin çalışanı 2 milyar dolar ihracaat 250 fabrika hedefi koyduk” dedi.

Ağın Belediye Başkanı Yılmaz SERTTAŞ
“Ağın ilçemizi cazibe merkezi haline getireceğiz. Ayınak adası, turizm bölgesi ilan etmak için çalışıyoruz. Agın’a geri dönüş başlayacak. Gölün üzerinde 4 il ve 6 ilçe var. Hastek kalemize artık heyet götürüyoruz. Sülük gölümüzde ayrı bir şifa merkezimiz. Bizlere “diyerek değerlerini bir bir sıraladı. gelecek ağın artık şimdiden merak uyandırıyor”.

Elazığ Belediyesi, diğer tanıtım günlerinde olduğu gibi bu tanıtım günlerinde de vatandaşlara Elazığ’ı tanıtan ücretsiz yayınlar dağıtırken, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ise ikram ettiği çedene kahvesi, orcik, ağın leblebisi ve dut başta olmak üzere çeşitli yöresel ürünler ile ilgi odağı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir