Türk Kahvesi İç Stresi Yen

Cihangir Yiğit / hobitat.com ..

Stres çağımızın en büyük sorunlarından biri. Aslında stres kontrol edilebildiği zaman yaşamın ve gelişimin en doğal parça ve yardımcılarından biri… Uzmanlara göre stresi kontrol etmenin en doğal ve zararsız yolu doğru beslenme… Gün içinde yenecek küçük bir parça bitter çikolata ve yanında içeceğiniz Türk kahvesi, yiyeceğiniz bir avuç kuruyemiş gerginlik ve stresinizi azaltabilir.

Canlıların, yaşam ve gelişim esnasında yaşadığı ruhsal iniş çıkışlı hallerin en doğal dışa vurumu stres, kontrol edilemediğinde uyku düzeninde bozulmaya, asabiliğe, baş ağrısına, bağırsak faaliyetlerinde bozulmaya, sindirim problemlerine, iştahsızlığa veya aşırı yemeye, çeşitli cilt hastalıklarına yol açabiliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanları, insanın yoğun iş ve sosyal hayatta daha rahat ve enerjik hissetmesini sağlayan besinleri ve bunları hangi sıklıkta, ne kadar tüketmesi gerektiğini anlatırken şu gıdaları önerileriyorlar:

TÜRK KAHVESİ: Sabah saatlerinde içilen kahveyle alınan bir parça şeker veya bal konsantrasyon ve düşünsel yeteneği artırıyor. Özellikle Türk kahvesinin, pişirme tekniği nedeniyle antioksidan kapasitesi diğer yabancı kahve çeşitlerine göre daha yüksek. Bu sayede, strese bağlı zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırıyor. 1 fincan şekersiz Türk kahvesi yanında kakao yüzdesi yüksek olan 3-4 dilim kadar bir bitter çikolata yemenin vücuda hiç bir zararı olmadığı gibi strese karşı pek çok olumlu etkiler sağlayabilir.

KURUYEMİŞ: Ülkemizde bolca üretilen Fındık, ceviz ve badem gibi yağlı tohumlar seratonin salgılanmasına yardımcı oluyor. Bu da yine strese karşı kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor.

MUZ: İçeriğindeki magnezyum ve potasyum sayesinde kasların düzenli çalışmasına ve kontrol edilmesine yardımcı olurken stres nedeniyle oluşan yorgunluk ve uykusuzluk halinin üstesinden gelmeye de katkı sağlıyor. Şeker yönünden çok zengin olan muzu yerken günde 1 taneden fazla tüketmemeye özen gösterilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir