Görme engellileri giydiren Gardrop

İnovasyon Günleri‘nde karşılaştığımız bir proje bizi insanların duyarlılığı konusunda oldukça mutlu etti diyebilirim. “Görme engellileri giydiren dolap”, projenin adı… Evet siz de şaşırdınız eminim, “Nasıl giydiriyor?” diye bir soru akla gelebilir. Hemen açıklayalım, görme engellilerin ne giyeceklerini, nasıl giydiklerinde yakıştığını, hangi renkte giyindiklerini, kıyafetleri arasındaki renk uyumunu belirterek kendilerine yardımcı olan bir sistem geliştirdi değerli mucitlerimiz…

akilli-dolap

Aslında görme engellilere yardımcı olmak adına icat edilip ortaya konsa da sistem gelecekte geliştirildiğinde görme engeli olmayan kişilere de hizmet edebilir. Giydiği elbiselerin birbiri ile uyumu,  moda renkleri, giydikleri kıyafetlerin renk uyumu konusunda kararsız kalan bayan veya erkek kullanıcılara da hitap edebilecek ilginç bir icat…


Görme engellilerin giyinmesi konusunda imaje maker gibi işlev gören Gardrop üzerine; bu ilginç gardrop tasarımını gerçekleştiren ekibin başında yer alan Selçuk Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Lütfi Hidayetoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşiyi izlemek için yukarıdaki videoya tıklayınız.

Görme engellilerin giyinmesi konusunda imaje maker gibi işlev gören Gardrop üzerine; bu ilginç gardrop tasarımını gerçekleştiren ekibin başında yer alan Selçuk Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Lütfi Hidayetoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşiyi izlemek için yukarıdaki videoya tıklayınız.

 

Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Lütfi Hidayetoğlu tarafından geliştirilen “SmartCabin-Görme Engelliler İçin Akıllı Gardırop” projesi ödüle layık görüldü.

Geliştirilen akıllı dolap sayesinde görme engelliler barkod okutarak gardıroptan seçmek istedikleri kıyafetlerin rengini ve mesela giydiği gömlekle doğru kombin oluşturacak diğer kıyafetleri sesli komut vererek öğrenebilecek ve istediğini yine sesli komutla seçebilecek. Önceden dolap programına tanımlanmış kıyafetlerin, dolabın hangi bölümüne konulduğunu ve nereden alınması gerektiğini sesli komutlar vermek suretiyle öğrenip seçebilecek.

GÖRME ENGELLİLER AKILLI DOLAP SAYESİNDE İSTEDİKLERİ KIYAFETİ KENDİLERİ SEÇEBİLECEK

Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Lütfi Hidayetoğlu akıllı dolap ile ilgili olarak, “SmartCabin Sistemi, görme engellilerin ortama uygun ve uyumlu kıyafet tercihi yapmalarını ve bir başkasına bağımlı kalmadan kusursuz giyinebilmelerini mümkün kılmaktadır. ‘SmartCabin sistemi” tasarımı veri girişi yapabilen ve RFID (Radyo Frekansı ile Kıyafetleri Tanıma Sistemi) ile tanımlanabilen akıllı bir yazılım programına sahiptir. Sistem kıyafetlerin hangi renkte, özellikte, hangi kombinasyonda uyumlu olduğunu ve gardırop içerisinde nerede bulunduğunu sesli sistemle bildiriyor, bu sayede engelli kullanıcı istediği kıyafeti kendi seçebiliyor” dedi.

KIYAFET SEÇİMİNDE GÖRME ENGELLİLERİN BAĞIMLIĞINI AZALTACAK PROJE

Görme engellilerin sosyal hayata katılımı konusunda katkı sunmayı amaçladığını vurgulayan Doç. Dr. Hidayetoğlu, “Hayatımızı kolaylaştıran bir çok uygulamadan bahsediyoruz. Artık cep telefonlarıyla her şeyi yapabiliyoruz. Akıllı dolap sistemi de aslında bu akıllı uygulamaların bir ürünü, bir parçası… Projeyle görme engellilerin başka insanlara bağımlı olmadan hayatlarını sürdürmelerini amaçlıyoruz. Tablet bilgisayar görünümündeki bir cihaza yazılım yüklenmesi suretiyle cihaz aktif kullanılabilecek; bu sistem maliyet bakımında da oldukça düşük olacak” şeklinde görüşlerini açıkladı.

Kaynak : Hüsamettin Piraz / yukselentv.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir