Harika inovatif yöntemle tamamen doğal sağlıklı gıdalar üretiliyor

Hızır İlyas Genç / hobitat.com
***
Bir organik ürünü tesiste yetiştirmek mümkün ancak iki ürünü aynı anda ve birbirini destekler şekilde yetiştirmek zordur. Uzak doğulu üreticiler ilginç bir yöntemle bunu başardılar. Dünyanın farklı bölgelerinde doğal gıda ürünleri üretiminde; hem yüzde yüz doğal ürün yetiştirmek ve hem de maliyetleri düşürmek konusunda ilginç inovatif yöntemler uygulanıyor. Uzak doğu bölgesinde, dikkatleri üzerine çeken Harika inovatif yöntemle tamamen doğal sağlıklı gıdalar üretiliyor.

Bu harika ve insan dehası ürünü yöntemin uygulandığı bölgelerde yapılan üretimlerde adeta topraktan bereket fışkırıyor; Hem de yüzde yüz doğal insan sağlığına uygun ürünler üretiliyor; üstelik çevreye hiç zarar vermeyen yöntemlerle iki üç farklı ürün birbirini destekler şekilde bir arada üretilebiliyor.

Endonezya ve Kore gibi ülkelerde çeltik (pirinç) tarlalarında balık yetiştiriliyor. Tarlanın orta bölgelerinde açılan su kanallarında yaşayan balıklar zararlı otları ve böcekleri yiyor. Balıkların artıkları ve dışkıları ise doğal gübre olarak işlev görüyor, pirinç tarlasının verimini artırıyor.

 

 

Yeterince büyüyen balıklar ise pazarda satılmak üzere yakalanıp paketleniyor. Sonuç olarak hiç kimyasal ilaçlama yapılmadan ve kimyasal gübre kullanılmadan sağlıklı, doğal pirinç ve balık aynı anda elde edilebiliyor.

Doğal gıda ürünleri son yıllarda yoğun ilgi görüyor. Fiyatı ucuz da olsa; hormonlu gıdalar ve kimyasallar kullanılarak üretilen gıda ürünleri ise eskisi kadar tercih edilmiyor müşteriler tarafından…

Müşteri bilinç düzeyinin yükselmesi ve doğal gıda ürünlerinin insan sağlığı açısından faydaları konusunda medyada çıkan yayınlar, doğal ve organik gıda ürünlerine toplumsal talebi artırıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir