Muhteşem Bir Motosiklet Maketi Nasıl Yapılır?

Hüsamettin Piraz / hobitat.com
***
Motosiklet her yaştan insanın bir tutkusu olabilir. Daha doğrusu hız tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında bulunan bir “Modern at” olarak görülebilir. Bazı motosiklet tutkunları, kendileri için motosikletin sevgililerinden bile önde geldiğini ifade edebilecek kadar bu çağın modern atına aşkla bağlandıklarını ortaya koymaktadırlar. Tabi motosiklet sadece binenler için bir tutku olmakla kalmıyor. Motosiklet tutkunları, sevdikleri aracın maketlerini evlerinde, iş yerlerinde masalarının, dolapların veya kupaların dizildiği mutena köşelerde sergilemenin ve izlemenin doyumsuz hazzını yaşıyorlar. İşin öteki boyutu yani maketin üretimine gelince, Muhteşem Bir Motosiklet Maketi Nasıl Yapılır? konusunda bilgi ve donanıma sahip olmak gerekiyor.

Koleksiyoner olmak başlıbaşına bir zevk, pahalı bir zevk aslında… Ülkemizin önde gelen iş adamlarından Rahmi Koç’un da eski arabalar koleksiyonu bulunduğunu hatırlatmakta fayda var. Son derece pahalı bir zevk olan tarihi araba koleksiyonunu ziyaretçilere açan Rahmi Koç, gözü gibi baktığı tarihi koleksiyondaki arabaların sergilendiği bir müze kurduğu bilgisini de verelim.

Muhteşem Bir Motosiklet Maketi Nasıl Yapılır?

Motosiklet Fuarında karşılaştığımız İTÜ’lü sanatçılar ise motosiklet maketlerini tasarlayıp üretiyorlardı. Motobike Fuarı stantlarını ziyaret eden yüzlerce motosiklet tutkunu hayranlıkla onların çalışmalarını izliyorlardı. Pek çok ziyaretçi motosiklet maketlerini satın almak istiyordu, hatta öğrencilerle ve hocalarla pazarlık yapma aşamasına geliniyor ve güzel espriler ortaya çıkıyordu. Gerçekten stantta gördüğümüz motosiklet maketleri alıp koleksiyonuna eklemek isteyenleri hayran bırakan eserlerdi. Motosiklet maketleri, akademik çalışmalardı ve her biri başlı başına birer sanat eseri olarak değerlendirilebilirdi.

Biz de Severek ve zevkle çizimlerini, tasarımını ve tüm el işçiliğini yaparken izlemekten büyük keyif aldığımız; İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi- Endüstri ürünleri Tasarımı bölümü) mensubu hocalar ve öğrencilerinin çalışmalarını sizler için görüntüledik.

İTÜ öğretim görevlileri Mehmet Erkök ve Enver Tatlısu’nun söyleşide motosiklet maketi tasarımı ve üretimi ile ilgili verdikleri bilgileri yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz.

İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi- Endüstri ürünleri Tasarımı bölümü) Öğretim görevlisi Mehmet Erkök ile yaptıkları akademik tasarım ve üretim çalışmaları üzerine bir söyleşi yaptık. Tabi ki söyleşinin ağırlık noktasını stantta tasarım ve üretimine devam ettikleri motosiklet maketleri oluşturdu. Ayrıca yine aynı üniversiteden öğretim görevlisi öğretim görevlisi olan Enver Tatlısu bizleri için atölye çalışması yaparak motosiklet maketinin nasıl yapıldığını uygulamalı olarak anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir