Kırım nerede? Türkiye için neden önemli?

Türkiye halkı kendi yaşadığı hayatın tozundan dumanından çevresine pek bakamadığı için önemini yeterince fark edemese de geçtiğimiz aylarda Kırım’da Rusya’nın baskısı ile gerçekleştirilen sonucu önceden belli referandum bölge jeopolitiğinde ciddi bir kırılma noktasını temsil ediyor. Gösterilen tepkilere ve Dünya’dan yükselen yoğun baskılara rağmen Rusya’nın Kırım ve Ukrayna konusunda saldırgan ve mütacaviz bir tavır sürdürmeye çalıştığı hayret ve ibretle izleniyor. Peki neresidir bu Kırım, Kırım nerde ? sorusu akıllara takılıyor giderek daha fazla… Gençlerimizin büyükçe bir kısmı adını dahi bilmese de Kırım’ın; nasıl bir alakası vardır bizlerle… Türkiye’nin konuya bu yakın ilgisinin sebebi nedir? Kırım nerede? Türkiye için neden önemli?

Geçmişten Geleceğe Kırım Gerçeği – 1 / Dr. Kamelya Keskin (Videoyu izlemek için üzerine tıklayınız)

Geçmişten Geleceğe Kırım Gerçeği -2  / Dr. Kamelya Keskin (2. bölüm) (Videoyu izlemek için üzerine tıklayınız)

Geçmişten Geleceğe Kırım Gerçeği – 3 / Dr. Kamelya Keskin (3. bölüm) (Videoyu izlemek için üzerine tıklayınız)

Geçmişten  Günümüze Kırım Meselesini anlamak istiyorsanız yukarıdaki videoları izleyip tarihsel gerçekleri müşahede edebilirsiniz. Yüzyıllar süren Kırım gerçeği ve Kırım Meselesi…

***

 

Yaklaşık bir yıldır Rus işgali altında bulunan, Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin bölgeleri :

1 Akmescit Bölgesi 2 Simferopol Rayonu 3 Akşeyh Bölgesi 4 Bahçesaray Rayonu 5 Canköy Rayonu 6 Pervomayskiy Rayonu 7 Sovetskyi Rayonu 8 Kirovske Rayonu 9 Krasnoperekopsk Rayonu 10 Bilohirsk Rayonu 11 Krasnohvardiyske Rayonu 12 Sak Bölgesi 13 Nizhnegorskiy Rayonu 14 Lenine Rayonu Şehir idareleri: 15 Aluşta 16 Akmescit 17 Canköy 18 Ermenipazarı 19 Kefe 20 Kerç 21 Gözleve 22 Orkapı 23 Sak 24 Sudak 25 Yalta 26 Akyar — Bu bölge Kırım Özerk Cumhuriyeti’ne bağlı olmayıp merkeze bağlıdır.

Osmanlı’nın ve Kırım Hanlığı’nın güçlü olduğu dönemlerde sadece Kırım yarımadası değil, bugünkü Ukrayna kıyıları başta olmak üzere Karadeniz’in kuzey kıyılarının tamamı Osmanlı Devleti’nin yani Türklerin kontrolündeydi. Çünkü stratejik açıdan Karadeniz’in kuzeyine hâkim olunamadığı takdirde Osmanlı’nın rahat ve emniyette olmasını mümkün olamayacağı aşikardı. Sonraki dönemlerde Osmanlı İmparatorluğu ve Kırım Hanlığı gerileme ve çöküş sürecine girerken Moskova’daki Rus Prensliği ise etrafındaki Osmanlı-Türk topraklarını yavaş yavaş yutarak Kırım’a kadar ilerledi.

Ruslar tarafından yük vagonlarına bindirilip Sibirya’ya sürgüne gönderilen Kırımlıların aylarca süren acı ve ıstırap dolu ölüm yolculuğundan bir görüntü…

Rusların Sıcak Denizlere İnme Politikası Kendini Gösterdi

Şu “Rusların sıcak denizlere inme politikası” olarak ders kitaplarında ezber gibi okutulan yaklaşım, aslında gerçekten ciddi bir mesele ve Kırım konusunda da kendini gösterdi. Tabi ondan sonra da Kırım Türkleri’nin (Tatarların) tüm Dünya’nın yüreğini yaralayan dramı başladı. Tarihte meşhur en büyük zulümlerden biri olan”Kırım Sürgününü” yaşadı bu topraklar… Kırım Sürgünü nasıl oldu? Kırım Tatarlarının dramı nasıl yaşandı? Kırım Tatarlarının kültürü nasıl yaşanıyordu? Bugün Kırım Bağımsızlık hareketi nasıl sürdürülüyor? Kırım Bağımsızlık Hareketi içerisinde öne çıkan isimler kimlerdir? Kırım’da Tatarlar bugün nasıl bir hayat sürüyorlar? Kırım’da işgal sonrası nasıl bir hayat yaşanıyor? Tüm bu soruların ayrıntılı şekilde cevap bulduğu programda soru-cevap bölümünde de Kırım Meselesi enine boyuna konuşuldu.

İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü Seyyid Hasan Paşa Medresesi Konferans Salonu’nda, Kırklareli Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Kamelya Keskin tarafından verilen konferansta “Geçmişten Günümüze Kırım” gerçeği anlatıldı. Konferansı çok sayıda katılımcı izlerken, genç kesimin yoğun ilgisi dikkat çekti.

Kaynak : Hüsamettin Piraz / yukselentv.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir