Bile bile deprem heyecanını nasıl yaşadılar?

Hüsamettin Piraz / Pertev Ajans
***
Depremler, özellikle de Türkiye gibi aktif fay hatları üzerinde bulunan ülkeler için hayatın bir gerçeği olarak gündemdeki yerini koruyor. Deprem bizler için hayatın bir gerçeği ise depremle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Deprem eğitimi, hayatta kalma konusunda çok önemli bir yere sahiptir. Sanal deprem eğitiminde, katılımcılara deprem eğitimleri verilmesi gerekiyor.

Ülkemizde son yıllarda yaşanan en büyük deprem olan Gölcük depremi sırasında bir otelde bulunan Türk misafirlerin merdivenlerden aşağı doğru koşarak binadan çıkmaya çalıştığı biliniyor. Oysa aynı otelde bulunan Japon misafirlerin ise merdivenlerden yukarı doğru koşarak çatı kata tırmanmaya çalıştıkları anlatılır. Deprem eğitiminin farkı, böyle durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Ülkemizde iyi bir deprem eğitimi görmemiş Türk insanı, deprem esnasında merdivenlerden aşağı inerek çıkış kapısına doğru koşarken; ya çöken merdivenlerin altında kalarak veya çıkış kapısı önünde izdihamdan sıkışarak can vermiştir. Oysa deprem sırasında merdivenlerden yukarıya doğru koşarak çatı katına ulaşan Japonlar bina çöktüğü halde; çöken binanın çatısında bulundukları için üzerine moloz yığılmadığı için hayatta kalmayı başarmışlardır. Deprem eğitimi, deprem esnasında bu kadar net farklar ortaya çıkarmaktadır hayatta kalma açısından… Sanal deprem eğitiminde, insanların bulundukları her ortamda deprem esnasında nasıl davranmaları gerektiği uygulamalı olarak anlatılmalıdır.

SANAL DEPREM EĞİTİMİNDE, SANAL DEPREM SIRASINDA YAŞANAN HEYECAN

Deprem eğitimlerini sürdüren Kandilli Rasathanesi, İstanbul’un 3.Havalimanı’nda düzenlenen Teknofest etkinlikleri kapsamında eğitimler vermeye devam ediyor. Sanal deprem tırı içerisinde bir yandan deprem eğitimleri verilirken diğer yandan katılımcılara deprem simülasyonu ile deprem anını canlı yaşama imkanı sunuluyor.

Deprem eğitimlerini ve canlı deprem simülasyonunda yaşanan heyecanlı anları yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir