Cam yüzükler nasıl yapılıyor?

Cihangir Yiğit / hobitat.com
***
Cam sanatının günümüzde kullanıldığı alanları saymaya kalksak inanın sayfalar dolusu yazı yazmamız gerekir. Günümüzde evlerde, ofislerde, cam bina kaplamalarından mobilyalara, dekoratif bir malzeme olarak kullanılırken hayatımızın her alanında bilgisayardan telefona, sağlıktan gıdaya, eğitimden kozmetiğe neredeyse akla gelebilecek her alanda kullanılıyor. Cam yüzükler nasıl yapılıyor, sorusu haberimizde cevaplanıyor.


Habere konu olan, hediyelik eşya ve takı sanatının hizmetinde camın kullanılması ve işlenmesi. Sıcak cam işçiliğinin harika örneklerini veren sanatçımız yukarıdaki videoda cam yüzüklerin nasıl yapıldığını ayrıntılı olarak gösteriyor. Cam hediyelik eşyaların ve yüzüklerin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, cam yüzük nasıl yapılır? sorusu kafanıza takılıyorsa yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

***

Cam ve cam eşyaların hayatımıza girişi, neredeyse uygarlık tarihi kadar eskidir. Cam sanatı ve işleri, XII. yüzyıl sonlarında “Memluk” ve “Eyyubi” dönemlerinde en parlak düzeye ulaşmıştır. “Selçuklu” ve “Artuklu” dönemlerinde ise, “şemsiye” adı verilen bombeli camlar üretilmiştir. Selçuklular döneminde cam sanatının son derece gelişmiş olduğu-az sayıda da olsa- günümüze ulaşan örneklerden anlaşılmaktadır.

Konya Beyşehir Gölü kıyısında, 1. Alaaddin Keykubat’ın yaptırdığı “Kubadabad Sarayı” kazılarında mavi, yeşil, kahverengi, mor, sarı renkli yuvarlak veya bombeli pencere camları, farklı renklerde kadehler, ayrıca şişe ve tabaklar bulunmuştur. Bu örnekler dikkate alındığında Selçukluların cam işlerini hem elde, hem de çarkta yaptıkları anlaşılmaktadır. Oyma, kesme ve perdahlama tekniklerini kullanarak cam eserlere desen vermişlerdir.

 

cam sanatı, cam yüzük yapım tekniği- cam işleri sergide

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir