Ulaştırma Şurası’nda “2035” için 40 hedef belirlendi

İSTANBUL Kongre Merkezi‘nde düzenlenen  11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası’nda, Türkiye 2023 ulaştırma hedefleri yeniden belirlenirken, sektörün 2035 yol haritası da çizildi. 5-7 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da “Herkes için Ulaşım ve Hızlı Erişim” temasıyla gerçekleşen şura toplantılarına, yerli ve yabancı yaklaşık 6 bin kişi katıldı. Ulaştırma Şurası’nda “2035” için 40 hedef belirlendi ve kamuoyuna sunuldu.

Ulaştırma Şurasında ziyaretçilere harika bir halk oyunları gösterisi sunan folklor ekibi...
Ulaştırma Şurasında ziyaretçilere harika bir halk oyunları gösterisi sunan folklor ekibi…

Açılışını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yaptığı Ulaştırma Şurası’na Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İçişleri Eski Bakanı AK Parti Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin ile yerli yabancı çok sayıda sektör temsilcisi, akademisyen, uzman ve Sivil Toplum Kuruluşu katıldı.

Ulaştırma Şurasında ziyaretçiler yeni teknolojileri ilgi ile izlediler
Ulaştırma Şurasında ziyaretçiler yeni teknolojileri ilgi ile izledil
2023 hedeflerine koşarak ilerleyen ulaştırma sektörü, 2035 yol haritasını da çizdi. Kara, deniz, demir, hava yolları gibi 4 alt sektörde 40 önemli hedef ve proje belirlendi.
Üç gün süren şurada, yaklaşık bir yıllık çalışma sonucunda hazırlanan ulaştırma çalışma grupları sektör raporu değerlendirmeye alındı. Yaklaşık 3 bin 500 sayfadan oluşan sektör raporu, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, kamu temsilcileri,  yerli ve yabancı uzmanlardan oluşan 1557 kişi tarafından hazırlandı.
ulastirma_surasi_cumhurbaskani_toplu_resim_2013
Ulaştırma Şurasına katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve konuk ülke bakanları toplu halde…
2023 ulaştırma hedefleri ile 2035 hedeflerinin yer aldığı sektör raporu, üç gün süren şurada değerlendirilerek 11. Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Şurası Sonuç Bildirgesi hazırlandı.
Tüm sektörler tek tek kendi bildirgelerini açıkladılar ancak 2035’in önemli hedeflerinin katılımcılarla paylaşıldığı, yaklaşık 500 sayfalık  sonuç bildirgesinin detayları önümüzdeki günlerde bakanlık tarafından açıklanacak. Kara, deniz, hava sektörlerindeki çalışma gruplarının kendi bildirgelerinde onlarca yeni hedef ve proje gündeme getiriliyor.

Ulaştırma Sektöründe 10 yılda 200 milyar dolar yatırım hedefi

Şuranın kapanış konuşmasını yapan Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, üç gün süren şuranın sonucunda, sektörün 2023 ve 2035 hedeflerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.  Havacılıkta 2013’ün ilk altı ayında ABD’de ve Amerika Kıtası’nda büyüme oranın yüzde – 1, Avrupa yüzde 0.5 oranında gerçekleştiğini belirten Yıldırım, “Türkiye’de ise büyüme ilk altı ayda yüzde 15.5 düzeyinde gerçekleşti. Buna yaklaşan Uzakdoğu’da birkaç ülke var. Bu da şunu gösteriyor. Artık göç ve ticaret batıdan doğuya yapılıyor. Bu da önümüzdeki 20 yılı yeniden şekillendirme ihtiyacı doğurdu” dedi.
2023 hedeflerine ulaşabilmek adına önümüzdeki 10 yılda 200 milyar dolarlık altyapı yatırımı yapılacağına işaret eden Yıldırım, “2023’te 1.2 trilyon ticaret hacmine ulaşma hedefi var. Şimdi ise 400 milyar dolarlık bir dış ticaretimiz var. Bu da 2023 için 3 kat büyüme demek.” şeklinde konuştu.
“Bunun için yeni karayolu ve demiryolları ile  yeni limanlar ve  yeni havalimanları yapmak gerekiyor. 2023 hedeflerine ulaşmak için ulaştırma alnında son 10 yılda yapılan altyapı yatırımının 2 katının yapılması lazım. Önümüzdeki 10 yılda 200 milyar dolar yatırım yapacağız. Bunun 120 milyar dolar devlet tarafından, 80 milyar doları ise yap-işlet-devret ya da kamu-özel sektör ortaklığı ile yapılacak. Önümüzdeki 10 yıl içersinde Türkiye’nin mega projelerini gerçekleştirmeye devam edeceğiz.”
Ulaştırma sektörünün 2023-2035 vizyonuna da değinen Yıldırım,  “Bu yıllar arasındaki vizyonumuz,  dünyada bölgesel ve küresel ulaşım-iletişim faaliyetlerinin gelişmesine katkı sağlamak; yüksek kalitede kesintisiz konforlu hizmet sunmak; yenilikçi gelişmelerle bezenmiş bir altyapıyı oluşturmak; eşit, sürdürülebilir ve yenilikçi kalkınma hamlelerine öncülük etmek, herkes için etkin bir ulaşım hızlı bir erişim anlayışı ile projeleri gerçekleştirmek” dedi.

Ulaştırma Şurası’nda “2035” için 40 hedef belirlendi

2035 yılı hedeflerinden bazılarını bizzat açıklayan Yıldırım, şunları ifade etti: “Karayolunda 2035 yılına kadar  kamu-özel ortaklığı ile 4 bin km yol ilavesi ile birlikte, karayolu otoyol ağımızı 12 bin km çıkarmayı hedefliyoruz. Karayolunda çevreci yeşil ulaşım sistemlerini devreye sokacağız. Denizcilikte 30 milyon DWT olan filomuzu 50 milyon DWT’ye çıkaracağız.  Deniz turizmine katkısını daha da artırmak için 2035 yılında 17 bin 500 olan yat konaklama ve bağlama kapasitemizi 60 bine çıkaracağız.”
“Akdeniz’de 250 ila 400 metre boyunda gemilere bakım-onarım hizmeti verecek bir ‘deniz endüstrisi’ oluşturma hedefini de yine bu toplantıda belirledik.  Havacılık ve uzay sanayinde ise 2023 hedefi olan bölgesel uçak yapımı ve uçurtulmasının yanı sıra 2018 yılında kendi imalatımız olan uyduyu yapıp, yörüngesine göndermeyi hedefliyoruz. 2035 yılına kadar uzaya elektrik üreten güneş panelleri yerleştirip, burada üretilen elektrik enerjisini radyo frekans dalgaları ile yeryüzüne ulaştıracak bir projeyi de gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.  Bu da bu şurada kararlaştırıldı. Buna benzer pek çok proje var.”
11. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şurası’nda ayrıca, Afganistan, Bangladeş, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Karadağ, Gürcistan, Kazakistan, Makedonya, Bulgaristan, Moldova, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ABD, Tunus, Letonya ve Belarus ulaştırma bakanlıkları temsilcilerinin katılımıyla, bölgesel işbirlikleri fırsatları değerlendirildi. D8 ülkeleriyle de bakanlar toplantısı yapıldı.

İletişimde akıllı yaşama geçiliyor

11. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şurası’nda kent içi ulaşım, haberleşme ve boru hatları gibi sektörlerin de arasında yer aldığı toplam 7 alt sektörün çalışma grubu raporu bulunuyor. Haberleşme sektöründe tahminlerin çok üstünde bir gelişme sağlandığını vurgulayan Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, şunları ifade etti:
 “2023 için 30 milyon geniş bant abone sayısına ulaşma hedefi koymuştuk. Bugün 20 milyonu aştığımıza göre bu hedefi de yukarı çekerek 2023’te 45 milyon geniş bant abonesi hedefliyoruz. Ayrıca önümüzdeki 20 yıl içerisinde 50 milyar makinenin ve aracın bir biri ile konuşması bekleniyor. İnsanların bir biri ile konuşması gibi makineler de birbiri ile konuşacak. Bu da akıllı yaşam demek. Artık akıllı evler, akıllı iş yerleri ve akıllı yaşam ön plana çıkacak. Artık evdeki çamaşır makinenizi ev dışında kontrol edebileceksiniz. Işıkları ya da yemeklerin pişip pişmediğini kontrol edeceğiz. Aklınıza ne gelirse… Garaj kapısı açık mı değil mi kontrol edeceğiz. Tüm bunlar için önümüzdeki 25 yılda bilişim ve akıl yollarına yatırım artarak devam edecek.”
karadeniz sahil yolu türkiyenin önemli ve aktif projelerinden biridir.

KARAYOLLARI: Otoyol ağı 12  bin km’ye çıkacak

1- 2035 yılına kadar kamu-özel sektör ortaklığı ile 4 bin km otoyol projesi tamamlanarak karayolu otoyol ağının 12 bin km çıkarılması.
2- 500 km mesafenin üzerindeki Karayolu taşımacılığının, 2035 yılına kadar diğer taşımacılık modlarına aktarılması.
3- 2035 yılına kadar TEN-T çekirdek ağının tümüyle konforlu, yüksek kaliteli ve kapasiteli bir yapıya kavuşturulması.
4- Tüm ülke sathında, Transit trafiği yüksek olan şehirlerde tam erişim kontrollü çevre yollarının  yaygınlaştırılması.
5- Artan karayolu yolcu ve yük talebinin etkin yönetiminin sağlanması için sıkışıklık yönetimi, yüksek doluluklu taşıt şeritleri, kamyon tahsisli şeritler, ücretli yönlendirilebilir şerit gibi uygulamaların hayata geçirilmesi.
6- Akıllı ulaşım sistemleri kapsamında karayolu işletmesinde taşıt-taşıt ve taşıt-altyapı arasında iletişimi sağlayan sistemlerinin uygulanması.
7- Otoyol ve devlet yolu aydınlatma, elektrikli taşıtların enerji ihtiyaçlarını karşılama, trafik denetleme, düzenleme ve tanzim ve yol bakım faaliyetlerinde taşıtların ürettiği enerjiyi de dikkate alan yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanılması.
8- 2035 yılına kadar geleneksel fosil yakıt kullanan taşıtlar yerine yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan taşıt kullanımının teşvik edilmesine yönelik tedbirlerin alınması.
9. Karayollarında eğitimlerin artırılması ile kazaların üçte iki oranında azaltılmasının sağlanması.
10- Karayolu sektöründe yerli üretimi de artıracak her türlü Ar-Ge çalışmasının artırılması.

DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞI: Yük taşımacılığının payı %20’ye yükselecek

1- 2023-2035 yılları arasında 6 bin km yeni demiryolu ağı yaparak toplam demiryolu ağının 31 bin km’ye çıkartılması.
2-60 milyon nüfusun olduğu 15 ilde hızlı ve yüksek hızlı tren bağlantısının gerçekleştirilmesi.
3- Yüksek teknoloji altyapısına sahip demiryolu sanayisinin tamamlanması, yerli üretimin en üst seviyeye çıkarılması ve demiryolu ürünlerinin dünyaya pazarlanması.
4- Demiryolu ağının diğer ulaştırma sistemleri ile entegrasyonunu sağlayacak şekilde akıllı ulaşım altyapıları ve sistemleri geliştirilmesi.
5- Uluslararası kombine taşımacılık ve hızlı tedarik zinciri yönetiminin kurulması ve yaygınlaştırılması.
6- Demiryolu araştırması, eğitim ve sertifikasyon konusunda dünyada söz sahibi olunması,
7- Boğazlar ve Körfez geçişlerinde demiryolu hat ve bağlantılarının tamamlanarak Asya-Avrupa- Afrika kıtaları arasında önemli bir demiryolu koridoru haline gelinmesi.
8- Demiryolu ulaştırması faaliyetlerinin düzenlenmesi ile ilgili yasal ve yapısal mevzuatın uluslararası ve AB mevzuatları paralelinde güncellenmesi.
9- Demiryolu ağının diğer ulaştırma modları ile entegrasyonunu sağlayacak şekilde akıllı ulaşım altyapıları ve sistemleri ile donatılması.
10- Demiryolu yük taşımacılığında yüzde 20’ye, yolcu taşımacılığında ise yüzde 15’e ulaşılması.

DENİZCİLİK SEKTÖRÜ : Yat bağlama kapasitesi 3’e katlanacak

1-30 milyon DWT olan Türk deniz filosunun 50 milyon DWT’ye çıkarılması.
2-17 bin 500 olan yat ve tekne bağlama kapasitesinin 60 bine çıkarılması .
3-Türkiye’nin IMO, ILO, Paris, Akdeniz, Karadeniz ve Karadeniz MoU’daki deniz emniyeti ve denetim performansı açısından lider ve yönlendirici bir ülke haline gelmesi.
4- İstanbul’da iki, Çanakkale, Antalya, İzmir ve Mersin’de birer olmak üzere yeni kruvaziyer limanlarının yapılaması.
5-Denizcilik eğitimindeki kalite korunarak, dünyada öğrenci ve gemi adamı açısından 5. sırada yer alması.
6- Transit konteyner elleçleme miktarları bakımından Mersin Bölgesi’nin Güney ve Doğu Akdeniz Bölgesi’nde lider olması.
7-Türk gemi filosunun en az yüzde 10’unun doğa dostu alternatif yakıt kullanan gemilerden oluşturulması.
8-Dünyada lider konumda bulunan tersaneler ile birlikte yürütülecek ortak projeler sonucunda offshore yapılar ile LNG, LPG, CNG, tanker gemileri üretebilme konusunda konsorsiyumlar oluşturularak, Türk tersanelerinin de bu alanda söz sahibi olabilmesini sağlamak.
.9-Gemi inşa sektörünün en az yüzde 90 katkı payıyla gemi üretimi yapmasının sağlanması.
10- Akdeniz’de en az 6 adet 250 ile 400 m boy aralığındaki gemilere havuz hizmeti verebilecek ve gemi onarım altyapısı olan “Deniz Endüstri” tesisinin kurulması.

HAVACILIK VE UZAY TEKNOLOJİLERİ: Uzaya güneş panelleri yerleştirilecek

1- “Havalimanı Kenti” konseptinin uygulanabilir olduğu hava limanlarının belirlenmesi ve bu yönde gerekli çalışmaların yapılması.
2- Yerli uçak yapımı için teşvik ve gerekli düzenlemelerin yapılması, ana alt sistemleri  büyük oranda yerli olmak üzere değişik çapta ve değişik teknolojilere sahip yurt içi özgün tasarımlı uçakların geliştirilip, sertifikalı olarak seri üretime geçmesi.
3-Yerli yakın uzay gözlem aracı geliştirilmesi.
4- Türkiye’nin SES gibi stratejik önem taşıyan projelerde ve bölgesel işbirliklerinde yer alması.
5-İnsansız hava araçlarının kullanımının yaygınlaştırılması,  bu araçların hava sahalarında etkin ve emniyetli uçuşunu temin edecek düzenlemelerin yapılması. .
6-Sıfır yer çekimi sağlayan uçak (kısıtlı bir süre için yerçekimsiz ortam oluşturabilen büyük gövdeli uçak) projesi başlatılarak yaygın kullanıma sunulması. (Geniş gövdeli bir uçak satın alınıp buna uygun olarak iç kabin düzenlemesinin kurgulanması.)
7- Tüm uyduların ve yer kontrol istasyonlarının tüm alt sistemlerinin (donanım ve yazılım olarak) tamamen milli imkan ve kabiliyetlerle tasarlanıp üretilmesi.
8- Türkiye’nin kendi LEO ve GEO yörünge uydu fırlatma sistemine (fırlatma rampası, roketi v.b.) sahip bir ülke haline gelmesi; milli (uzaya) fırlatma üssünün kurulması.
9- Yakın gök cisimlerine erişim sağlanarak, örnek toplayabilecek ve geri gelebilecek bir uzay aracının tasarlanması (TurkAster Projesi)
10- Uzaya elektrik üreten güneş panelleri yerleştirip burada üretilen elektrik enerjisini radyo frekans dalgaları ile yeryüzüne ulaştıracak bir proje gerçekleştirilmesi.

 

Kaynak : Aysel Yücel – Dünya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir