Kumaş üzerine Ebru desenleri nasıl yapılır?

Kültür Sanat Servisi / hobitat.com
***
Türk İslam sanatları veya geleneksel sanat tarihinde özel bir yeri olan Ebrû sanatı Milli kâğıt süsleme sanatlarından biridir. Ebrû, sanatında fizik ve kimya gibi bilimsel kurallardan da istifade edilerek, fevkalade yüksek görsel özelliklere sahip, uyumlu renklerin kâğıt üzerine aktarıldığı bir sanat dalıdır. Hangi tarihte ve hangi coğrafyada kimler tarafından bulunduğu bilinmemekle birlikte bu sanatın, çok eski tarihli kitap ciltlerinde yan kâğıdı olarak kullanıldığını görmek mümkündür.

Tabi ki Ebrû sanatı da, zaman içerisinde geçirdiği aşamalar çerçevesinde, dâhi sanatçılar tarafından gerçekleştirilen pek çok inovasyon yaşamış ve yapımında kullanılan malzemelerde olduğu kadar elde edilen desenler, motifler ve ebrû kâğıdının kullanım alanları bakımından da değişime, yeniliklere açık bir sanat dalı olarak gelişimini sürdürerek günümüze kadar ulaşmıştır. Tabidir ki sanatçılar inovasyon yaparken Ebru sanatını ve desenlerini kumaş üzerinde de görmek istemişler. Sonuçlar yüz güldürmüş ve pek çok farklı alanlara ve materyallere uygulanabilen ebru sanatı, kumaş üzerine de uygulanarak estetik görünüme sahip dokular elde edilmeye çalışılmıştır.

Kumaş üzerine ebru yaparken kullanılan boyalar, kağıt üzerine ebru yaparken kullanıldığı gibi toprak boyalar değildir. O sebeple kumaşa ebru yapılacağı zaman piyasadan kumaşa uygun ebru boyaları tedarik edilmelidir. Kumaşa ebru yaparken genellikle ipek ve pamuk içeren saten gibi kumaşlar kullanılır. Yapılan desenleri fikse etmek için de ütü ve sıcak presleme işlemi yapılmalıdır.

Sanatçılarımız, kumaş üzerine Ebru deseni çalışmalarını ayrıntılı bir şekilde gösterirken, aşağıdaki videolarda sanatın inceliklerini izleyebilirsiniz.

KUMAŞ ÜZERİNE EBRU TASARIMLARI

Kumaş üzerine Ebru desen çalışması… Sanatçı : Eda Özbekkangay

Kumaş üzerine Ebru desen çalışması… Sanatçı : Sezai Temel

Kumaş üzerine Ebru desen çalışması… Sanatçı : Kaan Demirkesen

Kumaş üzerine Ebru desen çalışması… Sanatçı : Şule Çoruhlu Karabulut

Kumaş üzerine Ebru desen çalışması… Sanatçı : Hüsamettin Piraz

Kumaş üzerine Ebru desen çalışması… Sanatçı : Özgür Fidan

“Kumaş üzerine Ebru desenleri nasıl yapılır?” için 2 cevap

 1. ahmet dedi ki:

  slm; ben daha önce ebru ögrenmistim.kumasa yapilanini ilk defa görüyorum.benim merak etdigim kitrenin üzerinemi boyalar atiliyor yoksa özel bir karisim mi?
  kullanilan kumasin bir özelligi var mi?
  mesela ebruda genis dokulu emici özelligi olan kagit gibi..
  bende yapmak istiyorum.genel bir sekilde beni aydinlatirsaniz sevinirim.
  simdiden yardimlariniz icin tesekkür ederim.

  • piraz dedi ki:

   Selamlar, Kumaşa ebru yapımı sırasında boyalar kitre üzerine atılıyor. Yalnız bu boyalar kağıt üzerine yapılan ebru desenlerinde kullanılan boya değildir. Kumaşa ebru yapılırken, Kumaş boyası kullanılmaktadır. Bu boyalar daha kalıcı ve dayanıklı boyalardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
hobitat.com
sitesinde yayınlanan tüm içerikler Pertev Ajans'a
aittir. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
Portal Teması : Wptr.Co